Nad Niemnem - czas i miejsce akcji

Akcja powieści rozgrywa się w latach 80. XIX wieku, czyli około dwadzieścia lat po upadku powstania styczniowego w czasie wakacji i obejmuje około dwa miesiące (rozpoczyna się w połowie czerwca – w niedzielę, a kończy na przełomie sierpnia i września).

W retrospektywach bohaterów przywoływane zostają także wydarzenia z przeszłości: kontakty dworu i zaścianka oraz powstanie styczniowe. Wspomnienia przyjaźni sąsiedzkiej są silnie zabarwione emocjonalnie, a przez to ciągle żywe. Z kolei echa powstania są mgliste i niejasne. Nie pada żaden konkret z nim związany, co spowodowane było cenzurą.

W „Nad Niemnem” pojawia się także:
- Legenda o Janie i Cecylii z XVI w. przywołana przez Jana Bohatyrowicza
- nawiązanie do czasów napoleońskich – w związku ze wspomnieniem o Franciszku, bracie starego Jakuba Domunta

Akcja toczy się przede wszystkim we dworze i we wsi. Plany te przenikają się wzajemnie poprzez wspomnienia dawnego braterstwa, a także zaślubiny Justyny i Jana, którymi kończy się powieść.

Dwór

We dworze ukazane zostały trzy warstwy ziemiaństwa: biedne (Kiryłłowie), średnie (Korczyńscy) oraz zamożne (Różyc, Andrzejowa Korczyńska, Darzeccy).

Z jednej strony czytelnik poznaje Benedykta Korczyńskiego, który mocno stąpa po ziemi i gospodaruje w Korczynie licząc każdy grosz. Z drugiej widzi zaś Darzeckich, którzy prowadzą nader wystawne życie, a najważniejszymi kwestiami są dla nich moda czy dalekie podróże.

Wieś

We wsi przedstawione jest życie szlachty zaściankowej – schłopiałej (Bohatyrowicze), której życie nie różni się wiele od życia chłopów. Czytelnik poznaje warunki bytowe, pracę oraz zwyczaje wiejskie. Uczestniczy w weselu i żniwach. Ma też okazję poznać kresowe pieśni i przyśpiewki.

Głównym miejscem akcji jest dwór w Korczynie, jednak akcja przenosi się również: nad Niemen (wyjazd weselników, przejażdżka Jana i Justyny, spacer Julka i Witolda), do Olszynki (wizyta Różyca u Kiryłowej), do Osowic (dom Andrzejowej Korczyńskiej, mieszka tam też Zygmunt ze swoją żoną Klotyldą).

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
lol
• 2023-09-24 15:47:42
Muszę na poniedziałek napisać coś o "portret z pelargoniami" ale niestety tu nie znala...
• 2023-09-24 10:07:26
chyba ta
• 2023-09-21 19:21:13
dsasdsadasssssssss
• 2023-09-21 18:28:08
????
• 2023-09-20 13:10:13