Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Nad Niemnem - charakterystyka innych bohaterów

Ostatnio komentowane
Beznadziejne
Gustaw • 2018-11-18 13:56:18
Jeżeli pisze się o biografii Cheopsa ( Chufu) faraona to należy podać choć przybliżo...
Krzysztof • 2018-11-18 12:33:33
Bzdury !!!
Zwejstein • 2018-11-17 18:54:04
@Tygrys: dokładnie, jedna litera, a tyle różnicy! Dziękujemy za czujność!
ADMIN • 2018-11-16 07:44:02
a gdzie som odpowiedzi do tego tekstu ?
Ernest • 2018-11-15 07:27:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Anzelm Bohatyrowicz

Jest bratem poległego w powstaniu Andrzeja. W młodości kochał Martę, której się oświadczył. Po jej odmowie zamknął się w sobie i nigdy z nikim się nie związał. Długo chorował. W prowadzeniu gospodarstwa pomaga mu syna Jerzego, Jan.

Rana, którą odniósł w powstaniu, spowodowała, że Anzelm zawsze ma na głowie grubą baranicę, której nie zdejmuje nawet w upalne dni. Oddany ideałom powstańczym, często rozpamiętuje przeszłość. Pielęgnuje też pamięć o protoplastach rodu: Janie i Cecylii, których mogiłę regularnie odwiedza. Często bywa też w lesie na grobie swojego brata powstańca.

Żywi uraz do Benedykta, że ten skonfliktował się z Bohatyrowiczami i zapomniał o ideałach z czasów powstania. Nie może zrozumieć, dlaczego do tego doszło, skoro jego brat Jerzy i brat Benedykta – Andrzej walczyli ze sobą ramię w ramię, a dziś dzielą jedną mogiłę.

Jan Bohatyrowicz

Syn Jerzego. Wychowuje swoją przyrodnią siostrę Antolkę i pomaga prowadzić gospodarstwo Anzelmowi. Jest bardzo pracowity, pięknie śpiewa. Zakochuje się Justynie, której wkrótce się oświadcza.

Marta

Wychowana w Korczynie przez rodziców Benedykta, obecnie pomaga prowadzić dom Korczyńskich. Kiedyś odrzuciła oświadczyny Anzelma. Nigdy nie wyszła za mąż. Ma częste napady kaszlu.

Emilia Korczyńska

Żona Benedykta, wiecznie chora z urojenia, lubująca się w romansach i plotkach.

Zygmunt Korczyński

Syn Andrzejowej Korczyńskiej, skonfliktowany z matką, nie podziela jej poglądów na temat powstania i śmierci ojca. Kosmopolita. Jego żoną jest Klotylda. Chętnie odnowiłby romans z Justyną.

Teofil Różyc

Wysoko postawiony szlachcic. Lubi wystawne życie i dalekie podróże. Miewa liczne przelotne romanse. Większość majątku już zmarnował. Jest uzależniony od morfiny. Stara się o rękę Justyny Orzelskiej.

Polecamy również:

 • Justyna Orzelska - charakterystyka

  Justyna Orzelska, jedna z pierwszoplanowych postaci powieści Elizy Orzeszkowej pt.: „Nad Niemnem”, to młoda, mająca dwadzieścia cztery lata, kobieta. Przez innych postrzegana była jako niewiasta wielkiej urody – miała długie, czarne włosy, wysoką i smukłą sylwetkę, delikatną cerę, purpurowe usta... Więcej »

 • Benedykt Korczyński - charakterystyka

  Benedykt jest wysokim mężczyzną z długim wąsem. Jego ręce są spracowane, a skóra opalona. To najmłodszy syn Stanisława Korczyńskiego. Otrzymał staranne wykształcenie. Pochodzi ze średniozamożnej szlachty. Miał dwóch braci, Dominika i Andrzeja, i siostrę Jadwigę. Z woli ojca zarządza rodzinnym Korczynem. Więcej »

 • Witold Korczyński - charakterystyka

  Syn Benedykta i Emilii. Ma dwadzieścia lat. Studiuje agronomikę (agronomię). Jest pełen zapału do pracy, inteligentny, bystry i pragnie wcielić wszystkie wyznawane idee w czyn. Więcej »

 • Andrzejowa Korczyńska - charakterystyka

  Jest zadbaną kobietą. Ma niewiele zmarszczek, siwiejące włosy, ładne dłonie. Smutne oczy ma zazwyczaj spuszczone. To żona Andrzeja Korczyńskiego poległego w powstaniu styczniowym. Pochodzi z bogatej rodziny. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =