Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Nad Niemnem - charakterystyka innych bohaterów

Anzelm Bohatyrowicz

Jest bratem poległego w powstaniu Andrzeja. W młodości kochał Martę, której się oświadczył. Po jej odmowie zamknął się w sobie i nigdy z nikim się nie związał. Długo chorował. W prowadzeniu gospodarstwa pomaga mu syna Jerzego, Jan.

Rana, którą odniósł w powstaniu, spowodowała, że Anzelm zawsze ma na głowie grubą baranicę, której nie zdejmuje nawet w upalne dni. Oddany ideałom powstańczym, często rozpamiętuje przeszłość. Pielęgnuje też pamięć o protoplastach rodu: Janie i Cecylii, których mogiłę regularnie odwiedza. Często bywa też w lesie na grobie swojego brata powstańca.

Żywi uraz do Benedykta, że ten skonfliktował się z Bohatyrowiczami i zapomniał o ideałach z czasów powstania. Nie może zrozumieć, dlaczego do tego doszło, skoro jego brat Jerzy i brat Benedykta – Andrzej walczyli ze sobą ramię w ramię, a dziś dzielą jedną mogiłę.

Jan Bohatyrowicz

Syn Jerzego. Wychowuje swoją przyrodnią siostrę Antolkę i pomaga prowadzić gospodarstwo Anzelmowi. Jest bardzo pracowity, pięknie śpiewa. Zakochuje się Justynie, której wkrótce się oświadcza.

Marta

Wychowana w Korczynie przez rodziców Benedykta, obecnie pomaga prowadzić dom Korczyńskich. Kiedyś odrzuciła oświadczyny Anzelma. Nigdy nie wyszła za mąż. Ma częste napady kaszlu.

Emilia Korczyńska

Żona Benedykta, wiecznie chora z urojenia, lubująca się w romansach i plotkach.

Zygmunt Korczyński

Syn Andrzejowej Korczyńskiej, skonfliktowany z matką, nie podziela jej poglądów na temat powstania i śmierci ojca. Kosmopolita. Jego żoną jest Klotylda. Chętnie odnowiłby romans z Justyną.

Teofil Różyc

Wysoko postawiony szlachcic. Lubi wystawne życie i dalekie podróże. Miewa liczne przelotne romanse. Większość majątku już zmarnował. Jest uzależniony od morfiny. Stara się o rękę Justyny Orzelskiej.

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
hy?
magdalena • 2020-09-20 18:47:15
ewew
wwwwww • 2020-09-19 15:12:59
Dzk , bardzo pomocne
bobas • 2020-09-16 17:40:29
kocham Polską literatórę
tgyfvg • 2020-09-15 11:00:30
nom fajne
123445676878 • 2020-09-14 18:20:58