Czy warto przeczytać Kamienie na szaniec? - strona 2

nie tylko uosabiają patriotyzmu i wielkie oddania ojczyźnie, ale także mogą nauczyć nas wiele o relacjach międzyludzkich. W ich niewielkim i wciąż zagrożonym przez wojnę świecie na pierwszym miejscu stawiali oni lojalność, honor, oddanie, poświęcenie – wszystkie te wartości, które w dzisiejszym świecie zdają się coraz bardziej zagrożone.

Warto też zwrócić uwagę na walory historyczne dzieła. Z tego punktu widzenia stanowi ono prawdziwą skarbnicę wiedzy o działaniach Małego Sabotażu. Autor często podaje wiele szczegółów, których często na próżno szukać w ogólnych opracowaniach historycznych. „Kamienie na szaniec” przybliżają także realia życia w okupowanej Warszawie, dają niezwykle interesujący i przejmujący obraz wojennej historii tego miasta. Kamiński nie pozwala też zapomnieć o ówczesnych okrucieństwach – brutalnych metodach działań okupantów, licznych egzekucjach niewinnych ludzi itp.

„Kamienie na szaniec” to wspaniała lekcja bolesnej historii naszego kraju i – ogólniej – świata. Uczą miłości do Polski i szacunku dla wartości, które w ekstremalnych sytuacjach okazuje się nieocenione. Piękne życie bohaterów książki oraz ich piękna śmierć mogą inspirować także dzisiaj – w czasach pozornie bezpiecznych, lecz obfitujących w różnorodne, często niespodziewane, zagrożenia.

Polecamy również:

 • Kamienie na szaniec - plan wydarzeń

  1. Przedstawienie postaci – charakterystyka harcerskiego środowiska „Buków” 2. Ewakuacja oddziału „Buków” z Warszawy – ucieczka na wschód 3. Pomoc rannym uciekinierom podczas niemieckich nalotów. Więcej »

 • Geneza Kamieni na szaniec

  Aleksander Kamiński był czynnym uczestnikiem podziemnej walki z okupantem (komendant organizacji „Wawer”), brał udział w akcjach Małego Sabotażu Więcej »

 • Kamienie na szaniec - opracowanie

  By lepiej zrozumieć sens tytułu dzieła Aleksandra Kamińskiego, konieczne jest odwołanie się do wiersza Juliusza Słowackiego pt.: „Testament mój”. Szaniec w terminologii militarnej oznacza umocnienie polowe – punkt strategiczny wykorzystywany w czasie prowadzenia manewrów wojennych. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - czas i miejsce akcji

  Aleksander Kamiński podaje dokładne daty każdego z ważniejszych opisanych wydarzeń. Datowane są też kolejne rozdziały powieści. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - problematyka

  „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to powieść-dokument (literatura faktu), opowiadający o tym, jak przebiegały walki oraz jakie były ich metody podczas II wojny światowej. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02