ziny.
Dionizos/Bachus
Bóstwo urodzaju, zabawy i wina, syn Zeusa i Semele. Dionizos jest zazwyczaj przedstawiany jako urodziwy mężczyzna w wieńcu z winnej latorośli, poruszający się w rydwanie zaprzężonym w lwy lub lamparty. Bóstwu towarzyszy orszak złożony z bachantek i faunów. Według mitologii Dionizos to jeden z pierwszych bogów, którzy zamieszkali na ziemi. Uroczystości ku czci Dionizosa – Dionizje Małe (tzw. wiejskie, jesień – święto winobrania) oraz Dionizje Wielkie (tzw. miejskie, z początkiem kwietnia) – dały początek greckiej tragedii i komedii.
Odpowiednik greckiego Dionizosa w mitologii rzymskiej to Bachus - bóstwo winnej latorośli, zabawy i urodzaju.
Eros/Amor
Dziecięcy bożek miłości i namiętności, przedstawiany jako członek orszaku Afrodyty. Erosa przedstawiano jako nagie, figlarne dziecko uzbrojone w kołczan, łuk i strzały powodujące natychmiastowe miłosne zauroczenie.
Rzymskim odpowiednikiem greckiego Erosa jest Amor, bożek miłości przedstawiony jako dziecko z łukiem i kołczanem strzał, towarzysz Wenus.
Hefajstos/Wulkan
Grecki bóg ognia, patron kowali i rzemieślników. Syn Zeusa i Hery, w młodości zrzucony z Olimpu, na skutek czego doznaje trwałego kalectwa. Po wypadku bożek unika
Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii - strona 5
Polecamy również:
-
Mitologia Parandowskiego - opracowanie
Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »
-
Mit - definicja, podział, funkcje mitów
Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »
-
Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej
Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »
-
Toposy, archetypy i motywy mitologiczne
Topos - nazwa pochodzi od greckiego topos koinos = wspólne miejsce. Stały, powtarzający się motyw literacki lub obraz, funkcjonujący w obrębie danej kultury. Zbiór toposów określa się mianem „topiki”. Ważnymi źródłami toposów są mitologie świata i Biblia. Więcej »
-
Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie
Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »