Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii - strona 2

rzymskiej Junona – siostra i żona Jupitera - była odpowiednikiem greckiej Hery, patronką kobiet, rodziny, opiekunką macierzyństwa.

Atena/Minerwa

Grecka bogini mądrości, uważana za jedno z najważniejszych bóstw olimpijskich. Według mitologii Atena miała wyskoczyć z głowy samego Zeusa. Dziewicza bogini (przydomek: Pallas) przedstawiana jest jako piękna, wyniosła i uzbrojona kobieta, trzymająca w dłoniach tarczę i włócznię. Atena (patronka greckiej stolicy) to opiekunka uczonych, mędrców i wszelkiego rodzaju rzemieślników. Patronuje też tym, którzy podczas walki wykazują się szczególną odwagą.

Rzymska bogini mądrości (odpowiednik greckiej Ateny) to Minerwa, córka Jowisza. Patronka rzemieślnictwa, nauki, filozofii i sztuki.

Afrodyta/Wenus

Grecka bogini miłości, uważana za najpiękniejszą spośród mieszkanek Olimpu. Według mitologii Afrodyta miała wyłonić się z morskiej piany u wybrzeży Cypru. Po przybyciu na Olimp tajemnicza piękność zostaje żoną Hefajstosa. Atrybuty bogini to: rydwan zaprzężony w gołębie i cudowna przepaska zjednująca przychylność bóstw i śmiertelników. Stałym towarzyszem Afrodyty jest Eros – bożek miłości.

Rzymska bogini miłości, odpowiednik greckiej Afrodyty to Wenus.

Apollo

Polecamy również:

 • Mitologia Parandowskiego - opracowanie

  Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »

 • Mit - definicja, podział, funkcje mitów

  Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »

 • Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej

  Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »

 • Toposy, archetypy i motywy mitologiczne

  Topos - nazwa pochodzi od greckiego topos koinos = wspólne miejsce. Stały, powtarzający się motyw literacki lub obraz, funkcjonujący w obrębie danej kultury. Zbiór toposów określa się mianem „topiki”. Ważnymi źródłami toposów są mitologie świata i Biblia. Więcej »

 • Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie

  Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 4 =
Kro
2018-11-21 14:19:55
Nieprzydatne
Ostatnio komentowane
ee4
rr • 2021-10-20 19:19:10
xd
Łucja • 2021-10-20 17:24:00
XD
LOL • 2021-10-20 16:21:41
.
kadzionka • 2021-10-20 15:11:25
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02