Adam Mickiewicz Bajki - opracowanie (geneza i najważniejsze motywy) - strona 2

jest zatem przekazanie określonej nauki moralnej. Mickiewicz nawiązywał do różnych wzorców literackich. Można bowiem odnaleźć u niego dość szeroko reprezentowaną bajkę zwierzęcą w stylu Ezopa, ale też nie stroni on od bajki, której realia zostały osadzone w świecie ludzkim, jak np. „Przyjaciele”. W pierwszej odmianie gatunku zwierzęta reprezentują oczywiście określone postawy człowieka, pełnią więc funkcję alegoryczną. Ważnym składnikiem bajki jest morał, który może pojawić się na początku lub na końcu utworu i który stanowi klucz interpretacyjny do znaczenia opowieści.

Najważniejsze motywy bajek Mickiewicza

Motyw przyjaźni – „Przyjaciele”
Motyw wolności – „Pies i wilk”
Motyw sprytu – „Lis i kozioł”
Motyw głupoty – „Lis i kozioł”
Motyw tchórzostwa – „Zając i żaba”

Polecamy również:

 • Osioł i pies - treść bajki

  „Jeśli chcesz, ośle, by pies kochał ciebie,Kochaj-że ty psa,“ słowa są Lokmana.Rozumiał je nasz osioł, boć już nie był źrebię,Ale z nich drwił. Ta lekkość jak była skarana,Opowiem dla was, bydląt potomnych, nauki. Więcej »

 • Pies i wilk - treść bajki

  Jeden bardzo mizerny wilk — skóra a kości,Myszkując po zamrozkach, kiedy w łapy dmucha,Zdybie przypadkiem Brysia jegomości, Więcej »

 • Zając i żaba - treść bajki

  Szarak, co nieraz bywał w kłopotach i trwogach,Nie tracąc serca, póki czuł się rączy,Teraz podupadł na nogach,Poczuł, że się źle z nim skończy;Więc jęknął z głębi serca: „Ach, nie masz pod słońcemLichszego powołania, jak zostać zającem,Co mię w dzień pies, lis, konik, kania, I... Więcej »

 • Lis i kozioł - treść bajki

  Już był w ogródku, już witał się z gąską,Kiedy skok robiąc, wpadł w beczkę wkopaną,Gdzie wodę zbierano;Ani pomyśleć o wyskoczeniu,Chociaż wody nie było i nawet nie grzązko,Studnia na półczwarta łokcia.Za wysokie progiNa lisie nogi;Zrąb tak gładki, że nigdzie nie wścibić paznogcia.Postaw się teraz w... Więcej »

 • Przyjaciele - treść bajki

  Nie masz teraz prawdziwej przyjaźni na świecie;Ostatni znam jej przykład w oszmiańskim powiecie.Tam żył Mieszek, kum Leszka, i kum Mieszka, Leszek, —Z tych, co to: gdzie ty, tam ja, co moje, to twoje.Mówiono o nich, że gdy znaleźli orzeszek,Ziarnko dzielili na dwoje;Słowem tacy przyjaciele,Jakich i... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
oliwia
2019-02-25 14:57:48
O co chodzi wcale nie pomaga
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02