Wybory brzeskie i ich konsekwencje - historia

W roku 1930 opozycja antysanacyjna powoli otrząsała się z pierwszego szoku wywołanego zamachem majowym i przygotowywała się do walki o legalne odzyskanie władzy i usunięcie wpływów Piłsudskiego. Po czterech latach wzajemnych rozmów i zbliżenia się partii centrowych i lewicowych uformowały one potężną koalicję wyborczą, zwaną Centrolewem. Centrolew mógł liczyć na ogromne poparcie społeczeństwa, mocno zagrażające rządowemu BBWR, zwłaszcza że ten ostatni przegrał już wcześniejsze wybory w roku 1928.

W celu zaradzenia owemu niebezpieczeństwu władze sanacyjne sięgnęły po radykalne środki. W roku 1930 niespodziewanie aresztowano liderów Centrolewu i oskarżono ich o działanie na szkodę państwa. Pokazowe procesy odbywały się w Brześciu. Wkrótce potem doszło do rozwiązania parlamentu i rozpisania nowych wyborów. Odbywały się one oczywiście w cieniu Brześcia i ich procesów, a władza robiła wszystko, by jeszcze bardziej rozbić opozycję i wygrać wybory.

W takich warunkach głosowania BBWR odniósł przytłaczające zwycięstwo i zdobył  249 mandatów w Sejmie i 77 w Senacie wobec odpowiednio 79 i 13 Centrolewu. Centrolew nie wytrzymał próby czasu i pozbawiony przywódców (w części skazano ich na kary więzienia, niektórym pozwolono „uciec” na emigrację) zaczął rozpadać się ponownie na mniejsze partie. Zwycięstwo w wyborach roku 1930 scementowało sanację i pozwoliło jej zachować pełną kontrolę nad państwem aż do roku 1935 i śmierci Piłsudskiego, która ponownie doprowadziła do potężnej destabilizacji.

Polecamy również:

 • Józef Piłsudski - biografia i działalność

  Józef Piłsudski urodził się w 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie. Jego ojciec brał udział w powstaniu styczniowym, był komisarzem Rządu Narodowego w powiecie rosieńskim. Józef miał jedenaścioro rodzeństwa. W 1874 roku majątek Piłsudskich spłonął w pożarze, w skutek czego musieli się przenieść do Wilna. Więcej »

 • Rządy pułkowników w Polsce. Józef Beck, Walery Sławek i inni bliscy współpracownicy Piłsudskiego

  W rezultacie zamachu majowego w roku 1926 władzę w Polsce przejęła grupa radykalnych polityków skupionych wokół osoby marszałka Józefa Piłsudskiego. Ów wybitny, ale i kontrowersyjny przywódca doprowadził dosyć szybko do wytworzenia się nowego systemu politycznego w Polsce –... Więcej »

 • Opozycja antysanacyjna w Polsce - historia, ugrupowania

  Już od pierwszych dni po przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego i obóz sanacyjny istniejące dotychczas frakcje polityczne podjęły walkę z nowymi porządkami, ustanowionymi przez „puczystów”. Opozycjoniści uważali, że zamach majowy w roku 1926 był pogwałceniem zasad suwerenności i... Więcej »

 • Proces brzeski - przyczyny, opis

  Lata 1929 – 1930 okazały się przełomowym momentem dla obozu sanacyjnego i jego przywódcy, Józefa Piłsudskiego. Mimo wszelkich starań ekipy rządzącej i zakrojonej na szeroką skalę działalności propagandowej wydawało się, że władza zdobyta tak ciężko w wyniku zamachu majowego w roku 1926 wymyka... Więcej »

 • Bereza Kartuska - historia, pojęcie, ofiary

  Przejęcie władzy, dokonane w roku 1926 przez Piłsudskiego i jego popleczników nie spotkało się, z oczywistych względów,  z pełną akceptacją wielu środowisk zajmujących wrogie stanowisko wobec Marszałka i jego idei politycznych. Lista przeciwników rządów sanacyjnych jest długa i... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe
• 2022-12-08 15:17:01
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47
Ok
• 2022-12-05 13:53:43
ok
• 2022-12-02 16:29:38
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19