Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Podbój Pomorza Gdańskiego przez Bolesława Krzywoustego - etapy, znaczenie

Ostatnio komentowane
On miał zdecydowanie racje, szanuje
Wiktor Roznoch • 2019-12-15 19:57:20
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pomorze – od czasów kryzysu państwa Piastów, pozostawało poza jego granicami. Obszary te dzieli się historycznie na: Pomorze Wschodnie (Gdańskie) oraz Pomorze Zachodnie (Szczecińskie).

Tereny Pomorza leżały w obrębie zainteresowań władców piastowskich, ze względu na jego liczne walory gospodarcze, polityczne oraz społeczne. Bogactwo miast pomorskich, konieczność posiadania przez Polskę dostępu do Morza, a co za tym idzie rozwój handlu zamorskiego, leżało w kwestii pierwszych z wymienionych walorów. Kolejno brak silniejszych organizacji państwowych na Pomorzu, dążenie do zabezpieczenia granic państwa od północy oraz powiększenie siły obronnej – stanowiły walory polityczne. Poza tym na Pomorzu zamieszkiwała głównie ludność słowiańska, zbliżona etnicznie do polaków – stanowiło to zdecydowany walor społeczny tego obszaru.

Pomorze Wschodnie jeszcze przed rokiem 981 zostało włączone do państwa Polan. Pogłębienie wspólnych stosunków nastąpiło wraz z przyjęciem chrztu przez księcia gdańskiego w roku 997. W latach 1015 – 1047 Pomorze Gdańskie uniezależniło się od Polski. Jego ponowne podporządkowanie udało się chwilowo Kazimierzowi Odnowicielowi. W kolejnych okresach Kujawy i Wielkopolska

Polecamy również:

 • Konflikt Bolesława Krzywoustego ze Zbigniewem - przyczyny, opis, skutki

  Władysław Herman (1042 – 1102) był księciem polski od roku 1079. Został osadzony na tronie przez możnowładców, którzy dążyli do osłabienia władzy książęcej. Wśród nich największą władzę skupił Sieciech, palatyn z rodu Starzów – Toporczyków. Władysław Herman miał... Więcej »

 • Wojny polsko-niemieckie za panowania Bolesława Krzywoustego

  Po śmierci Władysława Hermana w roku 1102, Polska została podzielona między jego dwóch synów. Starszy Zbigniew otrzymał Wielkopolskę, Kujawy oraz Mazowsze, a młodszy Bolesław – Małopolskę, ziemie lubuską oraz Śląsk. Po kilku latach dochodzi do konfliktu między braćmi, który ostatecznie... Więcej »

 • Gall Anonim - biografia

  Autor „Kroniki polskiej” nazywany był Gallem, co wskazywałoby na to, że pochodził z Francji. Najnowsze badania obalają to twierdzenia i wskazują, iż Gall Anonim był najprawdopodobniej weneckim mnichem, który do Polski dotarł przez Węgry, gdzie mógł zatrzymać się na dłuższy czas w opactwie... Więcej »

 • Testament Bolesława Krzywoustego - postanowienia, skutki. Początki rozbicia dzielnicowego Polski

  Jako główną przyczynę rozdrobnienia feudalnego w Polsce podaje się naruszenie testamentu Bolesława Krzywoustego. Powyższy termin oznacza etap rozwoju większości państw feudalnych, polegający na podziale względnie jednolitej monarchii średniowiecznej na szereg księstw dzielnicowych. Wywoływało go dążenie... Więcej »

 • Bolesław Krzywousty - osiągnięcia i porażki

  W roku 1102 zmarł książę Władysław Herman. Przed śmiercią podzielił Polskę między swoich dwóch synów – młodszego Bolesława oraz starszego Zbigniewa. Sytuacja ta spowodowała – praktycznie od razu po śmierci ich ojca, konflikt między braćmi. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =