Mieszko I - biografia, zasługi, panowanie

Mieszko I – Pochodzenie

Mieszko I był pierwszym historycznym księciem polskim otwierającym poczet polskich władców. Jego ojcem, według niektórych podań, miał być Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Ten ostatni był księciem Polan z IX w., synem Rzepichy i Piasta – protoplasta pierwszej dynastii polskich władców. Ojciec oraz dziad Mieszka I również mieli być książętami Polan, znani głownie z kronik Galla Anonima.

Ze swoją pierwszą żoną księżniczką czeską Dobrawą, książę polski miał syna Bolesława oraz córkę. Po jej śmierci w roku 977, poślubił Odę – córkę jednego z możnych niemieckich. Z tą ostatnią miał trzech synów. Przed swoją śmiercią Mieszko podzielił kraj między swoich męskich potomków, jednak najstarszy z synów ostatecznie objął władze w całym państwie.

Mieszko I – Lata panowania

W początkach swojego panowania władzy Mieszka I podlegali Polanie, Goplanie, Mazowszanie oraz Lędzianie. Pomimo wspólnego języka, wierzeń i podobnego stopnia rozwoju gospodarczego, państwo pierwszego księcia polskiego było niejednolite. Jedyną formą więzi społecznych w państwie polskim – około roku 960, stanowiły więzi plemienne.

Pierwszym zadaniem nowego władcy w tak zaistniałej sytuacji, była więc unifikacja podległych mu obszarów. Miał on w tym względzie poparcie możnych, którzy prawdopodobnie jako pierwsi poczuli jedność ponadplemienną oraz korzyści płynące z tych zmian.

Ponadto w celu zachowania swojej pozycji we własnym państwie i poza jego granicami, Mieszko musiał podbijać nowe tereny. Swoim zwierzchnictwem książę polski w pierwszej kolejności objął ziemie lubuską. Następnie jego ekspansja obrała kierunek północno – zachodni, tutaj jednak interesy Mieszka pokrywały się ze strefą wpływów Niemieckich. W roku 964 doszło do pierwszego starcia między dwoma stronami, w której siły polskie poniosły klęskę.

W wyniku przegranej z Niemcami, Mieszko zdecydował się na zawarcie układu z ówczesnym cesarzem – Ottonem I. Na jego mocy Polska miała wypłacać trybut z części swojego obszaru. Oprócz Niemiec książę polski zawarł również porozumienie z Czechami. Zostało ono przypieczętowane jego ślubem z księżniczką czeską Dobrawą w roku 965.

W celu włączenia Polski w obręb państw chrześcijańskiej Europy oraz podniesienia swojej pozycji z księcia pogańskiego do innych władców chrześcijańskich, Mieszko zdecydował się na przyjęcie chrztu. Miał prawdopodobnie nadzieje, że przyjęty w roku 966 chrzest przyspieszy integracje Państwa oraz uniknie nawracania go siłą. W roku 968 powstaje pierwsze polskie biskupstwo podlegające bezpośrednio papieżowi.

Dzięki zmianie polityki Mieszka, wspierany przez Czechów, pokonał Wolinian w roku 967. Ponadto Niemcy nie były w stanie zahamować ekspansji Polskiej w kierunku północnym. Siły polskie zwyciężyły wojska niemieckie pod Cedynią w roku 972. Jednak dopiero pod koniec swojego panowania, książę polski doprowadził do znaczącego powiększenia terytoriów swojego kraju. Na skutek wojny polsko – czeskiej z roku 990, do Polski został przyłączony Śląsk. Prawdopodobnie również wtedy Czesi utracili kraj Wiślan.

Jednym z ostatnich znaczących posunięć Mieszka było wydanie dokumentu – Dagome iudex. Na mocy, którego władca polski oddawał symbolicznie swój kraj w opiekę papieżowi. Dzięki temu przede wszystkim kościół polski był zabezpieczony przed roszczeniami niemieckimi. Poza tym zapewniał udział we władzy w państwie polskim potomkom Mieszka.

Polecamy również:

 • Chrzest Polski - data, przyczyny, znaczenie, konsekwencje

  Pierwszym historycznie poświadczonym władcą polskim był Mieszko I. W momencie chrztu jego władza rozciągała się na obszarze Kujaw, Mazowsza, Wielkopolski oraz na części terenów Pomorza. Po wygranej bitwie z Niemcami pod Cedynią w roku 972, Mieszko zdobył władzę nad zachodnią częścią ostatniego z wymienionych... Więcej »

 • Bitwa pod Cedynią - opis, skutki

  Państwo gnieźnieńskie Mieszka I w pierwszej połowie X wieku, w zasadzie nie posiadało żadnych groźnych przeciwników zewnętrznych. Sytuacja uległa zmianie w latach 60 – tych tego samego wieku, na niekorzyść władcy polskiego. Na obszarze Połabszczyzny ukształtował się silny związek Luciców.... Więcej »

 • Dagome Iudex - co zawiera dokument, znaczenie, okoliczności podpisania

  Jednym z najistotniejszych wydarzeń z okresu panowania Mieszka I było przyjęcie chrześcijaństwa. Sposób, w jaki dokonał tego pierwszy książę Polski, dowodzi jego zdolności oraz przezorności w kwestiach polityki międzynarodowej. Na dworze cesarza Ottona I bowiem, od dłuższego czasu planowano założenie... Więcej »

 • Ibrahim ibn Jakub - kim był, skąd pochodził, historia

  Ibrahim ibn Jakub (Ibrāhīm ibn Yacqūb al-Isrā'īlī aṭ-Ṭurṭūšī) urodził się w 912/913 roku, zmarł po 966 roku. Był Żydem sefardyjskim, pochodził z hiszpańskiej Tortosy w kalifacie Kordoby. Był podróżnikiem, kupcem i kronikarzem. Autor relacji o Słowianach, również o państwie Mieszka I. Dodatkowo... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 1 =
krzemciak
2024-03-25 19:25:47
dziena
julia5
2017-04-06 16:11:58
Jezu dziękuje nie wiem, co bym bez ciebie zrobiła.
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53