Bitwa pod Cedynią - opis, skutki

Państwo gnieźnieńskie Mieszka I w pierwszej połowie X wieku, w zasadzie nie posiadało żadnych groźnych przeciwników zewnętrznych. Sytuacja uległa zmianie w latach 60 – tych tego samego wieku, na niekorzyść władcy polskiego. Na obszarze Połabszczyzny ukształtował się silny związek Luciców. Natomiast na południu znaczenia nabrało królestwo czeskie, a na zachodzie rozpoczęły się konflikty z margrabiami niemieckimi. Jednocześnie na wschodzie, Ruś zajęła Grody Czerwieńskie.

Na pierwszy okres panowania Mieszka przypadła walka o włączenie Pomorza oraz Ziemi Lubuskiej. W roku 967 książę polski pokonał grafa saskiego Wilchmana, Radarów oraz Wolinian. Następnie pod Cedynią 24 czerwca w roku 972 pokonał Hodona – margrabiego Marchii Wschodniej oraz jego ówczesnych sojuszników Luciców.

Bitwa pod Cedynią – Przebieg i Skutki

Bitwa pod Cedynią miała miejsce w efekcie najazdu Hodona na Pomorze Zachodnie, odbyła się również na tym obszarze. Cedynia znajdowała się na wzgórzu, a do grodu biegła pojedyncza droga – odcięta z dwóch stron. Warunki te nadawały się doskonale do zasadzki.

Bitwa rozpoczęła się szarżą niemiecką, która jednak nie natrafiła na żadnych przeciwników. Mieszko bowiem wycofał swoje siły. Armia Hodona – która myślała, że właśnie odniosła łatwe zwycięstwo, rzuciła się w pogoń za wojownikami Mieszka. Ze względu jednak na warunki – wąski przesmyk, szarża niemiecka nie osiągnęła żadnego rezultatu.

W tym samym czasie wykorzystując złamanie się szyków niemieckich, uderzyły polskie odziały. W pierwszej kolejności łucznicy, a następnie piechota oraz jazda. Dodatkowo od tyłu uderzyła jazda Czcibora – brata Mieszka. W rezultacie wojska Hodora znajdujące się w kleszczach poniosły całkowitą klęskę, przy niewielkich stratach po stronie polskiej.

W tym samym roku Mieszko oraz Hodon zostali wezwani przez ówczesnego cesarza – Ottona, w celu wyjaśniani całego zajścia. Jego wyrok był niekorzystny dla strony polskiej, dodatkowo Mieszko musiał oddać swojego syna Bolesława, jako zakładnika cesarzowi. Mieszko pomimo niekorzystnego wyroku cesarskiego, w efekcie zwycięstwa umocnił swoją władzę nad Pomorzem Zachodnim.

Polecamy również:

  • Chrzest Polski - data, przyczyny, znaczenie, konsekwencje

    Pierwszym historycznie poświadczonym władcą polskim był Mieszko I. W momencie chrztu jego władza rozciągała się na obszarze Kujaw, Mazowsza, Wielkopolski oraz na części terenów Pomorza. Po wygranej bitwie z Niemcami pod Cedynią w roku 972, Mieszko zdobył władzę nad zachodnią częścią ostatniego z wymienionych... Więcej »

  • Dagome Iudex - co zawiera dokument, znaczenie, okoliczności podpisania

    Jednym z najistotniejszych wydarzeń z okresu panowania Mieszka I było przyjęcie chrześcijaństwa. Sposób, w jaki dokonał tego pierwszy książę Polski, dowodzi jego zdolności oraz przezorności w kwestiach polityki międzynarodowej. Na dworze cesarza Ottona I bowiem, od dłuższego czasu planowano założenie... Więcej »

  • Ibrahim ibn Jakub - kim był, skąd pochodził, historia

    Ibrahim ibn Jakub (Ibrāhīm ibn Yacqūb al-Isrā'īlī aṭ-Ṭurṭūšī) urodził się w 912/913 roku, zmarł po 966 roku. Był Żydem sefardyjskim, pochodził z hiszpańskiej Tortosy w kalifacie Kordoby. Był podróżnikiem, kupcem i kronikarzem. Autor relacji o Słowianach, również o państwie Mieszka I. Dodatkowo... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 5 =
lolcia
2019-05-07 15:59:49
lol troche słabe
hubonk
2016-09-18 17:31:06
dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!((((((((((((((:::::::::::::::::::::
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23