Pismo egipskie - pismo hieroglificzne, hieratyczne, demotyczne - opis, historia

Pierwsze zapisy w starożytnym Egipcie datowane są na ok. 3000 r. p.n.e., w epoce wczesno-dynastycznej (powstawały wówczas uproszczone formy pisma klinowego). Pismo egipskie, to pismo ideograficzno – spółgłoskowe, w którym wyróżniamy trzy rodzaje znaków: ideogramy – czyli znaki graficzne całych wyrazów, fonogramy – znaki graficzne dźwięków, determinatywy – są to końcowe znaki danego wyrazu. Od III w. p.n.e. w Egipcie stosowano też pismo koptyjskie, bazujące na alfabecie greckim oraz egipskich hieroglifach. Pismo egipskie odczytał po raz pierwszy 1822 r. egiptolog francuski J.F. Champollion, na podstawie kamienia z Rosetty. Ta czarna płyta bazaltowa, z napisem poświęconym faraonowi Ptolemeuszowi V Epifanesowi, datowana jest na rok 196 p.n.e.. Zapisany za pomocą egipskich hieroglifów (pisma świętego), pisma demotycznego (używanego przez zwykłych ludzi) i pisma greckiego.

3 rodzaje pisma stosowane w Starożytnym Egipcie

Hieroglificzne (Święte) – składało się z około 3000 tysięcy znaków graficznych. Stosowane najczęściej do sporządzania zapisów oficjalnych, malowane oraz ryte w świątyniach, pałacach oraz grobowcach.
Hieratyczne (pismo kapłańskie) – była to uproszczona forma hieroglifów, używanych od XXVII w. p.n.e. do pisania na drewnie i papirusie. Początkowo wykorzystywane przez kapłanów, następnie używane też przez skrybów. Pismem hieratycznym, zapisywano większość dokumentów, oraz tekstów literackich do końca III wieku p.n.e..
Demotyczne (ludowe) - używane od VII w. p.n.e., była to jeszcze bardziej uproszczona wersja pisma egipskiego. Istniało wiele znaków zapisanych pismem demotycznym, nie przypominało jednak swoich pierwowzorów. Służyło m.in. do szybkiego zapisu np. na papirusie, umów handlowych, dokumentów państwowych czy też literatury pięknej.

Polecamy również:

 • Egipt darem Nilu - co to znaczy? Rolnictwo w Egipcie starożytnym

  Podobnie jak inne starożytne cywilizacje bliskiego i dalekiego wschodu, państwo egipskie powstało w dorzeczu wielkiej rzeki Nilu (w Mezopotamii – Eufrat i Tygrys, Chiny – Żółta rzeka Huang He). Wylewy rzeki wyznaczały bieg życia w państwie faraonów, które powstało miedzy innym na... Więcej »

 • Zjednoczenie Egiptu Dolnego i Górnego - opis, data

  Przed powstaniem państwa Egipskiego, w dolnie Nilu, zaczynają formować się nomy – mniejsze ośrodki administracyjne. W IV w. p.n.e., ze względu na ich powiązania gospodarcze i administracyjne powstają, dwa oddzielne obszary – Egipt Górny (dolina Nilu) i Dolny (delta Nilu). Do zjednoczenia... Więcej »

 • Wierzenia starożytnych Egipcjan - charakterystyka, cechy, najważniejsi bogowie

  Początkowo cywilizacja Egipska, podobnie do innych pochodzących z Bliskiego Wschodu, czciła siły natury. Zbiegiem czasu, jeszcze przed Zjednoczeniem Górnego i Dolnego Egiptu ok. 3200 r. p.n.e. (przez legendarnego władcę Menesa), na wzór Mezopotamii, każdy lokalny ośrodek administracyjny posiadał... Więcej »

 • Budowle i architektura starożytnego Egiptu

  Budownictwo oraz architektura w czasach starożytnego Egiptu były ściśle związane z religią oraz kultem władcy, w postaci boskiego faraona. Budowle miały nie tylko charakter czysto użytkowy, ale również symbolizowały i utrwalały ustalony porządek społeczny. Do budowy używano głównie surowców... Więcej »

 • Rozwój nauki i techniki w starożytnym Egipcie - astronomia, matematyka, medycyna

  Egipt w czasach starożytnych był państwem, gdzie rozwijała się w bardzo dużym stopniu kultura. Mogą świadczyć o tym liczne przykłady architektoniczne, dzieła literackie, rozwój religii, pisma i w końcu osiągnięcia w wielu dziedzinach nauki np.: matematyka – zwłaszcza geometrii i algebry oraz astronomia... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 3 =
marca
2018-10-14 10:28:01
super
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19