Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wierzenia starożytnych Egipcjan - charakterystyka, cechy, najważniejsi bogowie

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Początkowo cywilizacja Egipska, podobnie do innych pochodzących z Bliskiego Wschodu, czciła siły natury. Zbiegiem czasu, jeszcze przed Zjednoczeniem Górnego i Dolnego Egiptu ok. 3200 r. p.n.e. (przez legendarnego władcę Menesa), na wzór Mezopotamii, każdy lokalny ośrodek administracyjny posiadał własne bóstwo. Następnie, już po zjednoczeniu, wytworzył się rozbudowany panteon bogów, którym w większości Egipcjanie przypisywali cechy zwierzęce (ludzkie ciało z głową zwierzęcia). Najważniejszym łącznikiem między bogami, a światem śmiertelników był Faraon. Jego najwyższa pozycja, brała się od przekonania społeczeństwa w jego boskie cechy – był uważany za syna najwyższego boga Re. Zaraz za Faraonem, ze względu na wielkie znaczenie religii, znajdowali się kapłani. To właśnie oni odpowiadali za opiekę nad świątyniami danych bóstw, składaniem ofiar w imieniu ludu, odprawianiem rytuałów oraz organizacją świąt. Oprócz tego, Egipcjanie przykładali wielkie znaczenie do życia pozagrobowego, stąd też wziął się sposób zachowania ciała po śmierci – mumifikacji.

Starożytny Egipt – Bogowie Egipscy

Według starożytnych Egipcjan, wszystko co spotykało ich w życiu, wszelkie zmiany zachodzące w otoczeniu,

Polecamy również:

  • Święte zwierzęta w starożytnym Egipcie i ich znaczenie

    W starożytnym Egipcie jedną z najważniejszych kwestii, która miała wpływ na życie społeczeństwa, była religia, która przenikała wszystkie płaszczyzny życia. Ze względu na politeistyczny charakter wierzeń Egipcjan, wytworzył się z czasem bardzo rozbudowany panteon bogów. Więcej »

  • Rola kapłanów w starożytnym Egipcie

    Kapłani w strukturze społecznej starożytnego Egiptu, zajmowali miejsce zaraz za Faraonem. Ich wysoka pozycja wynikała bezpośrednio z wielkiego znaczenia, jakie ludność cywilizacji egipskiej (bez znaczenia na zajmowaną pozycje) przywiązywała do religii. Wiara w życie pozagrobowe, szeroko rozbudowany panteon wyższych... Więcej »

Komentarze (1)
2 + 5 =
Komentarze
clc bmb • 2019-09-28 11:04:47
nie wjejnda