Rola kapłanów w starożytnym Egipcie

Kapłani w strukturze społecznej starożytnego Egiptu, zajmowali miejsce zaraz za Faraonem. Ich wysoka pozycja wynikała bezpośrednio z wielkiego znaczenia, jakie ludność cywilizacji egipskiej (bez znaczenia na zajmowaną pozycje) przywiązywała do religii. Wiara w życie pozagrobowe, szeroko rozbudowany panteon wyższych i niższych bóstw sprawił, że kapłani pełnili role łączników pomiędzy ludem, a bogami. Najważniejsi z kapłanów, stanowili bezpośrednie grono doradców kolejnych faraonów, przez co mieli wpływ nie tylko na kwestie religijne, ale również polityczne. Dzielili się na Kaplanów wyższych i niższych, w tym Faraon sprawował role najwyższego kapłana, zaraz za nim był arcykapłan i dalej kapłani którzy mieli prawo wchodzenia do sanktuarium świątyni.

Ze względu na specyficzny wygląd – wygolona głowa i brwi oraz długi lniany strój (najczęściej biały), kapłanów łatwo można było rozpoznać i odróżnić od reszty. Do ich głównych powinności należała opieka nad świątyniami i obszarami przyległymi (prace na nich zlecano chłopom), nadane im przez faraonów. Było to też ich główne źródło dochodów, łącznie z częścią datków od wiernych. Każdy z Kaplanów posiadał osobną świątynie oraz bóstwo któremu służył. W świątyniach zajmowali się organizacją świąt oraz składaniem ofiar w imieniu dobra ludu egipskiego, odprawianiem rytuałów.

Kapłani stanowili w starożytnym Egipcie swego rodzaju elitę intelektualną. Oprócz oczywistych kwestii teologicznych, które kształtowali, zajmowali się również medycyną - przeprowadzali podstawowe operacje oraz zajmowali się balsamowaniem zwłok. To im prawdopodobnie zawdzięczamy podział roku na dwanaście miesięcy i na trzysta sześćdziesiąt pięć dni. Dbali też o rozwój nauki w państwie, zwłaszcza o matematykę, nauki przyrodnicze oraz astronomię. Odpowiadali też za czas zbiorów – obliczali czas wylewów Nilu oraz kierowali pracami budowlanymi i nawadniającymi.

Ze względu na bardzo wysoką pozycje oraz licznie zgromadzone majątki, dochodziło często do konkurowania między kapłanami, reprezentującymi poszczególne bóstwa i próby umocnienia swoje pozycji. Kapłanów nie obowiązywał celibat, więc funkcja była dziedziczna – jeśli posiadali męskich potomków. Kobiety kapłanki, również występowały w strukturach społecznych Egiptu, służyły jednak tylko świątynią poświęconym bóstwom kobiecym.

Polecamy również:

  • Święte zwierzęta w starożytnym Egipcie i ich znaczenie

    W starożytnym Egipcie jedną z najważniejszych kwestii, która miała wpływ na życie społeczeństwa, była religia, która przenikała wszystkie płaszczyzny życia. Ze względu na politeistyczny charakter wierzeń Egipcjan, wytworzył się z czasem bardzo rozbudowany panteon bogów. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 4 + 5 =
huba buba
2018-11-13 19:36:50
praca nie na temat karolino szwajko
psiupsiu
2018-11-13 19:32:32
trala lala kola jaka własnie taka jest ta praca
kolm
2018-11-13 19:29:28
bardzo ładna praca
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54