Sztuka starożytnego Egiptu - opracowanie, przykłady dzieł

Sztuka egipska ukazuje przede wszystkim związek między człowiekiem, a światem sił nadprzyrodzonych oraz bóstwami. Obrazy łączą się najczęściej z pismem, jak w przypadku ukształtowanej w Egipcie sztuki hieratycznej, ściśle powiązanej ze znakami hieroglificznymi. Sztuka miała służyć utrwalaniu pamięci (trwanie ponad śmiercią) – ludzkie, postacie są „unieśmiertelnione” w poszczególnych sytuacjach według określonego kanonu. Cywilizacja egipska oparta była na ciągłości kultów, oddawanie czci temu co niezmienne i wieczne – wszystko to przejawia się w różnych formach artystycznych.

Już w okresie Przeddynastycznyn (XXXI - XXVII w. p.n.e.), kształtują się podstawy kanonu sztuki starożytnego Egiptu. Z tego okresu pochodzi Paleta Namera, na której przedstawiono jak mityczny władca Namer (Maner) dokonuje ostatecznego podboju Egiptu Dolnego. Obie strony tarczy (awers, rewers), pokryte są wypukłym reliefem. Ta kamienna paleta jest jednym z najstarszych zabytków sztuki egipskiej, uważana jest również za jeden z pierwszych dokumentów historycznych.

W okresie Starego Państwa (XXVII - XXII w. p.n.e.), następuje rozwój wszystkich dziedzin sztuki. Powstają pierwsze piramidy schodkowe, jak zbudowana w Sakkharze około 2650 r. p.n.e., piramida Dżosera. Ta piramida, to seria zmniejszających się platform tworzących schody, po których faraon miał się wspiąć do boga słońca – Re. Następnie budowano piramidy o gładkich bokach, są to tzw. piramidy klasyczne, do których należą m.in. Piramidy Cheopsa oraz Chefrena, położone w Gizie.

Dla sztuki z okresu Średniego Państwa (XXII - XX w p.n.e.), najbardziej charakterystyczne było malarstwo ścienne. Najbarwniejsze przykłady tego rodzaju sztuki znajdują się w nekropoli w Beni Hasan. Jest to seria grobowców skalnych, które posiadają bogaty wystrój malarski, przedstawiający sceny z życia codziennego. Do najpiękniejszych należy grobowiec Chnumhotepa III, w którym ukazany jest pochód ludu semickiego, zmierzającego do Egiptu.

Okres Nowego Państwa (XVI - XI w. p.n.e.), to zdecydowanie epoka rozkwitu sztuki egipskiej. Powstają wówczas najsłynniejsze egipskie świątynie w Tebach, Świątynia Amona w Karnaku, najwybitniejsza świątynia Nowego Państwa, Świątynia Abu Simbel, poświęcona Ramzesowi II oraz Świątynia Luxoru. Od tego okresu miejscem pochówku faraonów stała się, położona na terenie Teb zachodnich – Dolina Królów. Była ona miejscem pochówku faraonów z okresu od XVIII do XX dynastii. Do najbardziej znanych odkrytych jak do tej pory grobowców należą: Grobowiec Tutenchamona – pierwszy odkryty grobowiec z pełnym wyposażeniem oraz Grobowiec Setiego I - jest najbardziej rozbudowanym, najdłuższym i zarazem najgłębszym grobowcem odnalezionym w Dolinie Królów.

Polecamy również:

 • Egipt darem Nilu - co to znaczy? Rolnictwo w Egipcie starożytnym

  Podobnie jak inne starożytne cywilizacje bliskiego i dalekiego wschodu, państwo egipskie powstało w dorzeczu wielkiej rzeki Nilu (w Mezopotamii – Eufrat i Tygrys, Chiny – Żółta rzeka Huang He). Wylewy rzeki wyznaczały bieg życia w państwie faraonów, które powstało miedzy innym na... Więcej »

 • Zjednoczenie Egiptu Dolnego i Górnego - opis, data

  Przed powstaniem państwa Egipskiego, w dolnie Nilu, zaczynają formować się nomy – mniejsze ośrodki administracyjne. W IV w. p.n.e., ze względu na ich powiązania gospodarcze i administracyjne powstają, dwa oddzielne obszary – Egipt Górny (dolina Nilu) i Dolny (delta Nilu). Do zjednoczenia... Więcej »

 • Wierzenia starożytnych Egipcjan - charakterystyka, cechy, najważniejsi bogowie

  Początkowo cywilizacja Egipska, podobnie do innych pochodzących z Bliskiego Wschodu, czciła siły natury. Zbiegiem czasu, jeszcze przed Zjednoczeniem Górnego i Dolnego Egiptu ok. 3200 r. p.n.e. (przez legendarnego władcę Menesa), na wzór Mezopotamii, każdy lokalny ośrodek administracyjny posiadał... Więcej »

 • Budowle i architektura starożytnego Egiptu

  Budownictwo oraz architektura w czasach starożytnego Egiptu były ściśle związane z religią oraz kultem władcy, w postaci boskiego faraona. Budowle miały nie tylko charakter czysto użytkowy, ale również symbolizowały i utrwalały ustalony porządek społeczny. Do budowy używano głównie surowców... Więcej »

 • Pismo egipskie - pismo hieroglificzne, hieratyczne, demotyczne - opis, historia

  Pierwsze zapisy w starożytnym Egipcie datowane są na ok. 3000 r. p.n.e., w epoce wczesno-dynastycznej (powstawały wówczas uproszczone formy pisma klinowego). Pismo egipskie, to pismo ideograficzno – spółgłoskowe, w którym wyróżniamy trzy rodzaje znaków: ideogramy –... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
git
• 2023-02-08 21:11:48
latwe
• 2023-02-08 17:29:35
Dzk
• 2023-02-08 14:34:22
Ok
• 2023-02-05 19:16:03
Dziękuje
• 2023-02-05 10:06:49