Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Partenon - historia

Ostatnio komentowane
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
no ok
twój stary • 2019-06-11 15:44:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wielka świątynia na cześć Ateny stanęła na Akropolu w 432 r. p.n.e., była budowana przez 15 lat. Miała być podziękowaniem dla patronki miasta za uratowanie Greków przed Persami.  Nazwa „Partenon” oznaczająca "pokój dziewic" odnosiła się początkowo do małego pomieszczenia, a sama świątynia określana była wówczas mianem „wielkiej świątyni”. Dopiero 100 lat później nazwą „Partenon” zaczęto określać całą budowlę. W 1687 roku część świątyni została wysadzona w czasie II wojny wenecko-tureckiej.

Pod nadzorem Fidiasza powstał dorycki perypter, czyli świątynia otoczona wieńcem kolumn zewnętrznych, zbudowany prawie w całości z białego marmuru. Świątynia zbudowana została na planie prostokąta o wymiarach 69,51 x 30,86 metrów. Posiadała 8 kolumn w fasadzie i 17 na dłuższych bokach. Każda z 46 zewnętrznych kolumn miała wysokość 10,43 m. Za ośmioma kolumnami frontonów znajdowało się jeszcze 6 smuklejszych kolumn przedsionków - również doryckich. Górna część budowli była bogato zdobiona płaskorzeźbami, pomalowanymi na intensywne kolory. Dach świątyni składał się z marmurowych płyt, ułożonych na drewnianym belkowaniu.

Wnętrze było podzielone na dwie części. W większej części znajdował się posąg Ateny Partenos. Był to wysoki na około 12 metrów posąg Ateny, wykonany z kości słoniowej i złota. Od strony zachodniej znajdowała się mniejsza Sala dziewic (właściwy partenon). Możliwe, że Partenon był miejsce, w którym znajdował się skarbiec Aten i całego Związku Morskiego.

Partenon określany jest czasem świątynią rzeźbiarzy. Budynek był bogato zdobiony. Obecne na fasadzie rzeźby nawiązywały do historii Grecji.

 

Polecamy również:

  • Starożytne Ateny - kształtowanie się demokracji ateńskiej

    Ustrój polityczny Aten ewoluował od monarchii – na czele z władcą królem, aż do pełnej formy demokracji w V w. p.n.e..Z biegiem czasu władza królów osłabiana na rzecz arystokracji, a władcy pozostały w zasadzie tylko funkcje religijne. Rządy przejęła w pełni arystokracja w raz z... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');