Roman Ignacy Franciszek Potocki urodził się 28.02.1750 roku w Radzyniu Podlaskim. Pochodził z bogatej rodziny magnackiej o znacznych wpływach w Rzeczpospolitej. Był wychowankiem Collegium Nobillum w Warszawie, później zaś pogłębiał swoją wiedzę w Rzymie i Paryżu.
Po powrocie do kraju stanął na czele stronnictwa patriotycznego. W roku 1775 został powołany w szeregi Komisji Edukacji Narodowej, gdzie przygotował plany reformy szkolnictwa w Rzeczpospolitej. Oprócz tego był od 1778 do 1780 marszałkiem Rady Nieustającej.
W czasie prac nad Konstytucją 3 Maja odgrywał w nich ogromną rolę, wpływając na ostateczny kształt dokumentu i będąc jednym z jego najgorętszych zwolenników. Współpracował wtedy też ściśle z Hugonem Kołłątajem. Był też zwolennikiem dworskiej koncepcji oparcia się na sojuszu z Prusami.
Sprzeciwiał się decyzji przyłączenia króla do Targowicy w roku 1792. W czasie insurekcji kościuszkowskiej był członkiem rządu powstańczego, po jej upadku zaś odsunął się od polityki. Na krótko powrócił do niej, czynnie działając na rzecz sprawy polskiej u Napoleona, zmarł jednak w środku wojen napoleońskich, 30.08.1809 roku w Wiedniu.
Ignacy Potocki - biografia, działalność, dokonania
Polecamy również:
-
Historyczne znaczenie Konstytucji 3 maja dla Polski i Europy
Konstytucja z 3 maja 1791 roku zmieniła zasady ustrojowe panujące dotychczas w Polsce, co było ogromnym przełomem, jeśli chodzi o sposób rządzenia państwem. Więcej »
-
Hugo Kołłątaj - biografia, poglądy i reformy
Hugo Kołłątaj urodził się w rodzinie szlacheckiej w 1750 roku. Edukację rozpoczął w szkole w Pińczowie, po czym kontynuował na Akademii Krakowskiej. Uzyskał tam w 1768 roku stopień doktora filozofii. Następnie kształcił się na Uniwersytecie w Wiedniu (1770-1774) i w Rzymie, gdzie przyjął świecenia kapłańskie, a... Więcej »
-
Jan Matejko, Konstytucja 3 maja - opis, interpretacja i analiza obrazu
„Konstytucja 3 Maja 1791 roku” to olej na płótnie o wymiarach 247x446 cm. Jan Matejko rozpoczął pracę nad obrazem w styczniu 1891 roku, a ukończył dopiero w październiku. Jednak już w maju, podczas oficjalnych obchodów setnej rocznicy uchwalenia konstytucji, dokonano prezentacji... Więcej »