Fluorowce – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

Fluorowce- wzory, właściwości

Pierwiastki VII (17) grupy układu okresowego: Fluor, Chlor, Brom, Jod i Astat, nazywane są fluorowcami lub halogenami. Są one niemetalami, o konfiguracji powłoki walencyjnej \(ns^2np^5\)(konfiguracje elektronowe – patrz tabela 1).

Tabela 1: Wybrane właściwości fluorowców

Nazwa pierwiastka

Symbol

Konfiguracja elektronowa

Trwałe Izotopy

Temp. przemian fazowych [K]

Główne źródło w przyrodzie

topnienia

wrzenia

Fluor

\(F\)

\([He]2s^22p^5\)

\(^{19}F\)

53,5

85,0

Fluoroapatyt, \(Ca_5(PO_4)_3F\)

Chlor

\(Cl\)

\([Ne]3s^23p^5\)

\(^{35}Cl\) (75.77%), \(^{37}Cl\) (24.23%)

171,6

239,1

\(NaCl\) rozp. w wodzie morskiej, sól kamienna (Halit, \(NaCl\))

Brom

\(Br\)

\([Ar]4s^23d^{10}4p^5\)

\(^{79}Br\)(50.69%),  \(^{81}Br\)(49.31%)

265,8

332,0

\(NaBr\) rozp. w wodzie morskiej

Jod

\(I\)

\([Kr]5s^24d^{10}5p^5\)

\(^{127}I\)

386,8

457,4

\(NaI \)rozp. w wodzie morskiej, Solanki podziemne, zawierające jony \(I^{-\)

Astat

\(At\)

\([Xe]6s^24f^{14}5d^{10}6p^5\)

Tylko nietrwałe; Promieniotwórcze \(^{214}At\) – \(^{219}At \)występują w naturze

575,0

610,0

Produkt rozpadu promieniotwórczego; nie pozyskiwany ze źródeł naturalnych

 

Fluorowce są najbardziej reaktywnymi pierwiastkami chemicznymi, tworzą związki chemiczne z prawie wszystkimi pierwiastkami układu okresowego. Najczęściej występują na stopniu utlenienia –I, ze względu na konfigurację elektronową – przyjęcie jednego elektronu pozwala uzyskać konfigurację gazu szlachetnego (oktet na powłoce walencyjnej). Związki fluorowców na stopniu utlenienia –I nazywane są halogenkami lub odpowiednio dla danego fluorowca – fluorkami, chlorkami, bromkami itd. Ze względu na łatwość przyłączenia jednego elektronu, fluorowce tworzą również stabilne jony \(X^-\) (gdzie \(X\) – symbol pierwiastka, np. \(Cl^-\)). W roztworach wodnych, jony\( X^-\) stanowią reszty kwasowe kwasów halogenowodorowych – fluorowodorowego (\(HF\)), chlorowodorowego (\(HCl\)), bromowodorowego (\(HBr\)), itd. Oprócz stopnia utlenienia –I, fluorowce przyjmują również dodatnie stopnie utlenienia: +I, +III, +V, +VII, zazwyczaj w połączeniach z pierwiastkami elektroujemnymi, np. z tlenem. Do szeroko stosowanych związków fluorowców na wyższych  stopniach utlenienia należą podchloryn sodu (chloran(I) sodu, \(NaClO\)), stosowany w „chlorowych” wybielaczach i jako „chlor” do dezynfekcji wody, a także chloran(V) potasu – silny utleniacz, wykorzystywany w pirotechnice i stałych paliwach rakietowych.

Fluor- właściwości, otrzymywanie

Wolny fluor tworzy dwuatomowe cząsteczki, \(F_2\). W temperaturze pokojowej jest gazem o żółtawym zabarwieniu, skrapla się w temperaturze -188,11°C. Fluor jest bardzo reaktywny i w przyrodzie występuje tylko w postaci związków chemicznych. Najważniejszymi naturalnymi źródłami fluoru są minerały: Fluoryt (\(CaF_2\)), Fluoroapatyt (\(Ca_5(PO_4)_3F\)) i Kriolit (\(Na_3AlF_6\)).

Główne zastosowania fluoru i jego związków to: jako dodatki obniżające temperaturę topnienia w hutnictwie (fluoryt, kriolit), w chłodnictwie (np. czynnik chłodniczy R134a – tetrafluoroetan, \(C_2F_4H_2\)) , w przemyśle polimerowym - produkcja fluoropolimerów takich jak teflon® - poli(tetrafluoroetylen), o wzorze \((-CF_2CF_2-)_n\). Wysoka reaktywność chemiczna fluoru sprawia, że tworzy on związki chemiczne nawet z gazami szlachetnymi, znane są fluorki ksenonu, kryptonu i radonu. Do najważniejszych związków fluoru należy fluorowodór, \(HF\), który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy kwas fluorowodorowy, \(HF_{aq}\) – bardzo silnie żrącą substancję zdolną trawić szkło.

Chlor- właściwości, otrzymywanie

Podobnie jak fluor, wolny chlor również tworzy dwuatomowe cząsteczki i jest gazem w temperaturze pokojowej. Jest nieco mniej reaktywny od fluoru, jednak również tworzy związki chemiczne z większością pierwiastków chemicznych, w tym również z gazami szlachetnymi. W naturze chlor występuje przede wszystkim w postaci chlorków, najczęściej występującym z nich jest chlorek sodu, \(NaCl\), potocznie zwany solą kuchenną. Chlorek sodu jest rozpuszczony w wodzie morskiej, a także występuje jako minerał kopalny (sól kamienna, Halit). Przemysłowo, chlor otrzymywany jest głównie przez elektrolizę solanki, wodnego roztworu \(NaCl\).

Chlor i jego związki znajdują szerokie zastosowanie, między innymi jako środki dezynfekujące i wybielające (podchloryn sodu), jako utleniacze (chlorany(V) i chlorany(VII)), w chłodnictwie – freony, związki chloru, fluoru i węgla. Wśród najważniejszych związków chloru można wymienić kwas solny (wodny roztwór chlorowodoru, \(HCl\)), jeden z najszerzej stosowanych kwasów mineralnych, podchloryn sodu (\(NaClO\)), stosowany jako środek dezynfekujący, wybielacz i utleniacz oraz kwas chlorowy(VII), \(HClO_4\) – jeden z najmocniejszych kwasów mineralnych.

Brom- właściwości, otrzymywanie

Brom również tworzy dwuatomowe cząsteczki w stanie wolnym, ale w temperaturze pokojowej jest brązową, dymiącą cieczą. Jest mniej reaktywny od chloru i bardziej reaktywny od jodu. Reaguje łatwo z metalami w obecności wody, tworząc sole – bromki, w których przyjmuje stopień utlenienia –I. W naturze brom występuje głównie w wodzie morskiej i solankach podziemnych oraz w rozproszeniu w różnych minerałach. Przemysłowo, brom otrzymuje się z solanek bogatych w \(Br^-\) poprzez reakcję z gazowym chlorem, według równania (1).

\(Cl_2 + 2 Br^- \rightarrow Br_2 + 2Cl^-\) (1)

Związki bromu znajdują zastosowanie między innymi jako środki gaszące i spowalniające palenie, związki organiczne zawierające brom są stosowane jako leki, bromek srebra, \(AgBr\), znajduje zastosowanie w produkcji filmów fotograficznych.  W przeszłości, bromek potasu, \(KBr\), był stosowany jako środek uspokajający, jednak wycofano go z użycia ze względu na wywoływanie szkodliwość dla układu nerwowego przy długotrwałym podawaniu.

Jod- właściwości, otrzymywanie

Jod w temperaturze pokojowej jest fioletowym ciałem stałym, złożonym z dwuatomowych cząsteczek \(I_2\). Stały jod wykazuje silną tendencję do sublimacji – przechodzenia ze stanu stałego bezpośrednio w gaz. Jest mniej reaktywny od lżejszych fluorowców, jego związki mają bardziej kowalencyjny charakter. Podobnie jak chlor i brom, występuje w wodzie morskiej i solankach, może być otrzymywany przez utlenianie jonów jodkowych za pomocą bromu, zgodnie z równaniem (2) lub za pomocą chloru - równanie (3).

\(Br_2 + 2 I^- \rightarrow I_2 + 2Br^-\) (2)

\(Cl_2 + 2 I^- \rightarrow I_2 + 2Cl^- \)(3)

Jod znajduje zastosowanie do dezynfekcji ran w postaci jodyny – roztworu jodu w 90% etanolu, zawierającego jodek potasu jako stabilizator wolnego jodu. Jest również niezbędnym do życia mikroelementem, składnikiem hormonów tarczycy – tyroksyny i trójjodotyroniny - jego niedobór prowadzi do chorób tarczycy. Jod w postaci jodanu(V) potasu, dodawany jest w niewielkich ilościach do soli kuchennej (sól jodowana).

Astat- właściwości, otrzymywanie

Astat jest najcięższym z fluorowców, nieposiadającym żadnego trwałego izotopu. Promieniotwórcze izotopy astatu występują w minimalnych ilości na Ziemi, jako elementy naturalnych szeregów promieniotwórczych. Chemicznie, astat podobny jest do jodu, ma jednak niższą elektroujemność a jego związki – bardziej kowalencyjny charakter. Wyizolowanie i zbadanie astatu jako wolnego pierwiastka było możliwe dzięki syntezie z jąder lżejszych pierwiastków – astat po raz pierwszy otrzymano bombardując bizmut-209 cząstkami α przyśpieszonymi w cyklotronie.

Polecamy również:

  • Wodór – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Wodór to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 1, oznaczony symbolem H. Jego masa atomowa wynosi 1,00794 u. Wodór występuje w postaci dwuatomowych cząsteczek, H2. Został odkryty w 1766 roku przez angielskiego chemika i fizyka, Henry’ego Cavendisha. Więcej »

  • Bor – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Bor, oznaczany symbolem B, jest pierwszym pierwiastkiem w 13 (IIIA) grupie układu okresowego. Powłoka walencyjna boru ma konfigurację elektronową 2s22p1, w związkach chemicznych występuje on na +III stopniu utlenienia. Jako jedyny pierwiastek w grupie, ma on charakter niemetaliczny, co istotnie odróżnia go... Więcej »

  • Węgiel, krzem, german – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Węgiel, krzem i german to trzy pierwsze pierwiastki 14 (IVA) układu okresowego, określane mianem węglowców. Powłoki walencyjne tych pierwiastków mają konfigurację . Pierwszy w grupie węgiel jest niemetalem, natomiast zarówno krzem i german mają charakter półmetaliczny. Węgiel występuje w... Więcej »

  • Azot – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Azot to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 7, oznaczany symbolem N. Jest on pierwszym pierwiastkiem w 15 (V) grupie układu okresowego, pierwiastki tej grupy określane są mianem azotowców. Masa atomowa azotu wynosi 14,0067u. W stanie wolnym, azot jest bezbarwnym, bezwonnym gazem, złożonym z dwuatomowych... Więcej »

  • Fosfor, arsen i antymon – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Fosfor, arsen i antymon to pierwiastki 15 (V) grupy układu okresowego, leżące odpowiednio w trzecim (fosfor), czwartym (arsen) i piątym okresie (antymon) układu okresowego. Podobnie jak tlenowce (grupa 16), pierwiastki te różnią się istotnie od pierwszego w grupie azotu. Wszystkie te pierwiastki w stanie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02