Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Demokracja konstytucyjna (XIX-XX wiek) - definicja, cechy - WOS

W XVIII wieku wykształciły się podstawowe zasady demokracji konstytucyjnej (liberalnej), tj. suwerenność ludu, konstytucja, trójpodział władzy oraz prawa obywatelskie. Wiek XIX przyniósł rozwój przemysłowy oraz rewolucję w tej dziedzinę, zaistniała więc konieczność upowszechnienia praw wyborczych. Do końca wieku XIX demokracja liberalna utożsamiana była z wolnym rynkiem, jednak postęp społeczny, zwrócił uwagę liberałów na równość prawa wyborczego oraz praw kobiet i mężczyzn, dołączono więc postulaty równości do kodeksu demokracji liberalnej.

Po I wojnie światowej regułą stały się powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne wybory, ponadto zaczęto przyznawać prawa wyborcze kobietom. Z czasem, szczególnie po wielkim kryzysie gospodarczym, pod koniec lat 20. XX wieku, nastroje społeczne zaczęły się radykalizować, coraz więcej państw przekształcało się w państwa totalitarne, które były zaprzeczeniem ustroju opartego na demokracji liberalnej.
Po II wojnie światowej rozwój demokracji wkroczył w nowy okres. Ustrój demokratyczny utożsamiany był z pokojem i równością, dlatego też coraz więcej państw zaczęło budować państwo w oparciu o zasady demokracji konstytucyjnej.

Od połowy XX wieku demokracja liberalna nie stanowiła większości występujących w państwach ustrojów, nadal jednak jej priorytetem była ochrona praw człowieka i wolne wybory, jednym słowem równość w wolności i dlatego państwa stosunkowo rozwinięte gospodarczo wybrały ten rodzaj demokracji (państwa tzw. byłego bloku wschodniego, mogły powrócić do demokracji liberalnej dopiero po 1989 r.).

Przykładami państw demokracji konstytucyjnej w XX wieku są przede wszystkim państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone.

Zobacz również

 • Demokracja ateńska - na czym polegała, cechy

  Demokracja kształtowała się w epoce antycznej od końca VI w. p.n.e. na terenie niektórych polis (państw-miast) greckich. Demokracja ateńska jest najbardziej znanym przykładem wykształconego w starożytnej Grecji ustroju demokratycznego, choć zdecydowanie nie jedynym.

  Więcej
 • Republika rzymska - ustrój, cechy - WOS

  Ustrój Republiki Rzymskiej (istniejącej w latach 509-27 p.n.e.) także można zaliczyć do typu ustroju demokratycznego, choć znacznie różnił się on od ustroju państw-miast greckich. Jest to typ demokracji ograniczonej, bowiem nie znajdujemy w nim wszystkich elementów konstytuujących istnienie demokracji bądź występuj...

  Więcej
 • Demokracja plemienna - definicja, cechy - WOS

  Inną z historycznych form demokracji jest demokracja plemienna ukształtowana we wczesnym okresie średniowiecza wśród ludów, u których wytworzyła się struktura plemienna.

  Więcej
 • Demokracja szlachecka w Polsce - definicja, na czym polegała, cechy, przywileje

  Demokracja szlachecka jest nietypową historyczną formą demokracji, która wykształciła się początkowo w Królestwie Polskim w XV-XVI, a następnie została przejęta przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów (na mocy unii w Krewie, zawartej w 1385 roku, Rzeczpospolita Polska i Wielkie Księstwo Litewskie stały się jednym orga...

  Więcej
 • Demokracja amerykańska - Deklaracja Niepodległości USA

  Stany Zjednoczone niemalże od początku swojego istnienia były republiką, a panujący w nich ustrój miał charakter demokratyczny. Dlatego warto przyjrzeć się lepiej jednemu z pierwszych i najważniejszych dla tego państwa aktowi prawnemu jakim była Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

  Więcej

Losowe zadania

 • Ile wynosi % z pewnej liczby?

  W pewnej szkole tanecznej jest 450 uczniów. 40% z nich stanowią chłopcy. Ile jest tam uczennic?

  0 Odpowiedz Więcej
 • W którym roztworze ulegnie zmianie pH?

  Zapoznaj się ze poniższym schematem doświadczenia, a następnie wykorzystując swoją wiedzę na temat układów buforowych odpowiedz na pytanie: w której probówce stężenie jonów H+ praktycznie nie ulegnie zmianie?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Stylizacja biblijna

  Uzupełni luki w podanych frazeologizmach biblijnych i mitologicznych:   1. Trąby _______ 2. Z pustego i _______ nie naleje 3. ________ gordyjski 4. Sól _______ 5. Między _______ a Charybdą

  0 Odpowiedz Więcej
 • Naszkicuj wykres zależności szybkości reakcji w funkcji czasu

  W zamkniętym reaktorze o objętości 1 dm3 prowadzono reakcję syntezy amoniaku ze stechiometrycznych ilości wodoru i azotu. Podczas prowadzenia procesu utrzymywano temperaturę 670 K, jednocześnie mierząc zmiany stężenia reagentów i produktu w czasie trwania reakcji oraz po jej zakończeniu. Zapisz równania reakcji przebiegaj...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Miareczkowanie wodorotlenku wapnia

  Miareczkowanie jest ilościową metodą analityczną polegającą na kontrolowanym dodawaniu roztworu mianowanego (titranta) do roztworu o nieznanym stężeniu badanej substancji. Titrant reaguje stechiometrycznie z badaną substancją i na tej podstawie wyznacza się ilość zawartej substancji w roztworze. Analizę miareczkową prowadzi się do o...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28