Demokracja plemienna - definicja, cechy - WOS

Inną z historycznych form demokracji jest demokracja plemienna ukształtowana we wczesnym okresie średniowiecza wśród ludów, u których wytworzyła się struktura plemienna.

Plemię, czyli wspólnota oparta na zasadzie pokrewieństwa rodów pochodzących od jednego przodka, posiadało charakterystyczny typ sprawowania władzy. Decyzje dotyczące spraw publicznych i funkcjonowania plemienia podejmowane były na wiecach, czyli zgromadzeniach wszystkich dorosłych mężczyzn. Wiec rozstrzygał przede wszystkim kwestie związane z prowadzeniem wojny, a w czasie pokoju ze sprawami ekonomicznymi oraz organizacyjnymi.

Ważną instytucją w ramach demokracji plemiennej była również starszyzna (rodzaj elity plemiennej), z funkcją opiniodawczą oraz możliwością zgłaszania spraw pod głosowanie. Nad całością życia plemiennego czuwał wódz, był on centralną jednostką we wspólnocie. Przewodził on również grupie wojowników, a w czasie wojny dzierży pełnię władzy. Jego pozycja była zdecydowanie najwyższa, cieszył się silną władzą, natomiast zawsze liczył się z opinią wieców, których decyzje były wiążące.

Polecamy również:

  • Demokracja ateńska - na czym polegała, cechy

    Demokracja kształtowała się w epoce antycznej od końca VI w. p.n.e. na terenie niektórych polis (państw-miast) greckich. Demokracja ateńska jest najbardziej znanym przykładem wykształconego w starożytnej Grecji ustroju demokratycznego, choć zdecydowanie nie jedynym. Więcej »

  • Republika rzymska - ustrój, cechy - WOS

    Ustrój Republiki Rzymskiej (istniejącej w latach 509-27 p.n.e.) także można zaliczyć do typu ustroju demokratycznego, choć znacznie różnił się on od ustroju państw-miast greckich. Jest to typ demokracji ograniczonej, bowiem nie znajdujemy w nim wszystkich elementów konstytuujących istnienie... Więcej »

  • Demokracja szlachecka w Polsce - definicja, na czym polegała, cechy, przywileje

    Demokracja szlachecka jest nietypową historyczną formą demokracji, która wykształciła się początkowo w Królestwie Polskim w XV-XVI, a następnie została przejęta przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów (na mocy unii w Krewie, zawartej w 1385 roku, Rzeczpospolita Polska i Wielkie Księstwo Litewskie... Więcej »

  • Demokracja amerykańska - Deklaracja Niepodległości USA

    Stany Zjednoczone niemalże od początku swojego istnienia były republiką, a panujący w nich ustrój miał charakter demokratyczny. Dlatego warto przyjrzeć się lepiej jednemu z pierwszych i najważniejszych dla tego państwa aktowi prawnemu jakim była Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Więcej »

  • Demokracja we Francji - Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela

    Nieudolna i mało efektywna ekonomicznie władza doprowadziła do kryzysu finansowego i ogromnych rozbieżności między poszczególnymi stanami. Pogłębiła niechęć do absolutyzmu, szczególnie wśród przedstawicieli trzeciego stanu (który najdotkliwiej odczuł skutki kryzysu), ale także... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Kutas
• 2023-12-11 09:27:47
a
• 2023-12-10 16:34:11
sdf
• 2023-12-09 16:26:23
eseba karai
• 2023-12-09 13:28:33
OOOO Pan Pan Paweł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...
• 2023-12-07 14:50:52