Świadkowie Jehowy - religia, założyciel, święta. Świadkowie Jehowy a katolicy - strona 4

formułuje przeciwko nim należą:

1) zarzut dotyczący zmanipulowanego przekładu Pisma Świętego (tzw. Przekład Nowego Świata). Według Kościoła katolickiego Świadkowie Jehowy sfałszowali Słowo Boże i „dopasowali” Biblię do swoich nauk.

2) zarzut dotyczący używania imienia Jehowa. W świetle nauki Kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich najbardziej prawdopodobna wymowa tetragramu JHWH to Jahwe. Natomiast imię Jehowa powstało w wyniku dopisywania przez masoretów (żydowskich kopistów) nad tetra gramem JHWH słowa Adonaj (Pan). Praktyka ta była powszechna, gdyż Żydzi nie wymawiają imienia Jahwe ze względu na szacunek dla jego świętości. Z czasem podstawiono samogłoski z Adonaj miedzy litery tetragramu i tak powstała zupełnie sztuczna forma – Jehowa.

Ponadto Świadkowie Jehowy dokonali ingerencji w tekst Pisma Świętego – do Nowego Testamentu w miejsca występującego w oryginale greckim określenia Kyrios (Pan) wstawili imię Jehowa. Należy zaznaczyć, że tetragram JHWH w ogóle nie występuje w Nowym Testamencie.

3) zarzut dotyczący pomniejszania bóstwa Jezusa Chrystusa oraz odrzucenia Ducha Świętego jako Osoby (Świadkowie Jehowy uważają Ducha Świętego za bezosobową moc Boga);

4) zarzut

Polecamy również:

 • Judaizm - religia, historia

  Judaizm jest najstarszą monoteistyczną religią na świecie i równocześnie narodową religią Żydów. Powstał na terenach dzisiejszej Palestyny. Za jego założyciela uważa się proroka Mojżesza (hebr. Mosze). To od jego imienia judaizm bywa nazywany również religią mojżeszową lub mozaizmem. Więcej »

 • Islam - powstanie i początki religii. Prorok Mahomet - biografia i działalność

  Islam jest monoteistyczną religią o zasięgu ogólnoświatowym. Jej nazwa pochodzi od arabskiego rdzenia aslam i oznacza „pogodzenie się z wolą Bożą; poddanie się Bogu”. Niektórzy sądzą, że wywodzi się od innego arabskiego słowa – salam, czyli pokój.... Więcej »

 • Hinduizm - religia, historia, odłamy

  Hinduizm to jedna z najważniejszych, obok buddyzmu i dżinizmu, religii subkontynentu indyjskiego. Liczbę jej wyznawców szacuje się obecnie na 1 miliard osób, co stanowi 15% populacji świata. Obejmuje ona –  oprócz Indii – część Pakistanu, Sri Lankę (Cejlon), Nepal, Sikkim,... Więcej »

 • Buddyzm - co to jest, historia - Religia

  Buddyzm jest uważany jednocześnie za religię oraz za system filozoficzny. Zawiera całą gamę różnorodnych tradycji, wierzeń i praktyk. Ma zasięg ogólnoświatowy. Powstał w VI w. p.n.e. w Indiach. Więcej »

 • Konfucjanizm - zasady, filozofia, religia, liczba wyznawców

  Konfucjanizmem (chiń. rujia lub rujiao) nazywa się system filozoficzno-społeczno-etyczny, który został zapoczątkowany przez chińskiego myśliciela Kung-fu-cy (Konfucjusza), żyjącego w latach 557 – 479 p.n.e. Kontynuatorami myśli konfucjańskiej byli m.in. Mencjusz (odłam idealistyczny) i Xunzi... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39