Świadkowie Jehowy - religia, założyciel, święta. Świadkowie Jehowy a katolicy - strona 2

jest istotą żywą, która w chwili śmierci przestaje istnieć. Jednocześnie głoszą, że dla zmarłych jest nadzieja zmartwychwstania. Nastąpi ono w czasie powrotu Chrystusa na ziemię. Wierzą, że będzie On panował na ziemi w czasie milenium (w tym czasie będzie miało miejsce zmartwychwstanie oraz sąd). Uważają również, że żyjemy w „czasie końca”.

Kontrowersyjny jest przestrzegany przez Świadków Jehowy zakaz przyjmowania do organizmu krwi. Odrzucają oni możliwość transfuzji nawet w przypadkach zagrożenia życia.

Według Świadków Jehowy przykazanie „nie zabijaj” zobowiązuje min. do bezwzględnego pacyfizmu, odmowy służby wojskowej oraz noszenia broni. Odmawiają także oddawania czci sztandarom i składania przysiąg.

Świadkowie Jehowy organizują się w zbory, które pogrupowane są w obwody, a te natomiast w większe jednostki –okręgi. Nie mają hierarchów, a za jedynego pośrednika między ludźmi a Bogiem uważają Jezusa. Uznają kapłaństwo wszystkich wierzących, którzy praktykują ewangelizację „od drzwi do drzwi”. Prowadzą także dynamiczną działalność wydawniczą m.in. wydają czasopisma Strażnica (w 181 językach; łączny nakład 39 mln egzemplarzy) i Przebudźcie się (w 82 językach; łączny nakład 8 mln egzemplarzy).

Polecamy również:

 • Judaizm - religia, historia

  Judaizm jest najstarszą monoteistyczną religią na świecie i równocześnie narodową religią Żydów. Powstał na terenach dzisiejszej Palestyny. Za jego założyciela uważa się proroka Mojżesza (hebr. Mosze). To od jego imienia judaizm bywa nazywany również religią mojżeszową lub mozaizmem. Więcej »

 • Islam - powstanie i początki religii. Prorok Mahomet - biografia i działalność

  Islam jest monoteistyczną religią o zasięgu ogólnoświatowym. Jej nazwa pochodzi od arabskiego rdzenia aslam i oznacza „pogodzenie się z wolą Bożą; poddanie się Bogu”. Niektórzy sądzą, że wywodzi się od innego arabskiego słowa – salam, czyli pokój.... Więcej »

 • Hinduizm - religia, historia, odłamy

  Hinduizm to jedna z najważniejszych, obok buddyzmu i dżinizmu, religii subkontynentu indyjskiego. Liczbę jej wyznawców szacuje się obecnie na 1 miliard osób, co stanowi 15% populacji świata. Obejmuje ona –  oprócz Indii – część Pakistanu, Sri Lankę (Cejlon), Nepal, Sikkim,... Więcej »

 • Buddyzm - co to jest, historia - Religia

  Buddyzm jest uważany jednocześnie za religię oraz za system filozoficzny. Zawiera całą gamę różnorodnych tradycji, wierzeń i praktyk. Ma zasięg ogólnoświatowy. Powstał w VI w. p.n.e. w Indiach. Więcej »

 • Konfucjanizm - zasady, filozofia, religia, liczba wyznawców

  Konfucjanizmem (chiń. rujia lub rujiao) nazywa się system filozoficzno-społeczno-etyczny, który został zapoczątkowany przez chińskiego myśliciela Kung-fu-cy (Konfucjusza), żyjącego w latach 557 – 479 p.n.e. Kontynuatorami myśli konfucjańskiej byli m.in. Mencjusz (odłam idealistyczny) i Xunzi... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39