Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kościół nowożytny - historia - strona 4

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

przeciw takim ruchom, jak febronianizm, gallikanizm i jansenizm.

9) Sobór Watykański I (Vaticanum I; 1869-1870) – był dwudziestym soborem powszechnym Kościoła katolickiego. Uchwalono na nim dogmat o nieomylności papieża w sprawach wiary i moralności. Uznano również, że  z dzieł stworzenia można z całą pewnością poznać Boga. Uczestnicy soboru przeciwstawili panteizmowi, materializmowi oraz racjonalizmowi naukę opartą na Objawieniu.

10) Chrześcijańską Demokrację (chadecja) – to ruch społeczno-polityczny powstały w Europie w 2. połowie XIX w. jako odpowiedź myśli katolickiej na rosnące wpływy socjalizmu. W swoich założeniach odwoływał się do społecznej doktryny Kościoła katolickiego i personalizmu. Jego zwolennicy dużą rolę przypisywali także przestrzeganiu etyki chrześcijańskiej. Status partii politycznej jako pierwsze uzyskało ugrupowanie Centrum w Niemczech. Działało w parlamencie pruskim od 1852 jako Frakcja Katolicka. Od II połowy XX w. chadecja stała się bardziej samodzielna względem Kościoła.

11) Modernizm katolicki – nurt w teologii katolickiej powstały na przełomie XIX/XX w. w Anglii, Francji, w Włoszech i w Niemczech. Jego zwolennicy popierali nowoczesną krytykę biblijną (opartą wyłącznie na tekście Pisma św.), przyjmowali historyczny rozwój chrześcijaństwa (uznając, że dogmaty katolickie mają historyczny i ewolucyjny charakter) i byli sympatykami postępu w nauce oraz w filozofii. Modernizm katolicki został zdefiniowany przez  Piusa X jako „heretycki system teologiczny w łonie katolicyzmu” i potępiony w 1907 r. dekretem Lamentabili i encykliką Pascendi dominici gregis. Do wyszukiwania i demaskowania modernistów powołano sekretną organizację Sodalitium Pianum (pol. Solidacja Piusowa).

Polecamy również:

 • Reformacja - najważniejsze informacje

  Za oficjalny początek reformacji przyjmuje się wystąpienie Marcina Lutra, w którym przedstawił 95 tez przeciwko nadużyciom w Kościele katolickim. Jednak chęci i dążenia do odnowienia chrześcijaństwa pojawiały się już wcześniej. Podobne cele stawiał sobie Jan Hus w XV wieku. Więcej »

 • Sobór trydencki - przyczyny, postanowienia, reformy

  Sobór Trydencki był odpowiedzią na potrzebę reformy Kościoła w związku z rozwijającą się od 1517 r. reformacją. Został zwołany do północnowłoskiego miasta Trydent przez papieża Pawła III. Odbywał się łącznie w 3 sesjach w latach: 1545-47, 1551-52 i 1562-63. Kościół katolicki uważa go za... Więcej »

 • Kontrreformacja - definicja, przyczyny i przebieg

  W 1545 roku w Trydencie w północnych Włoszech, na mocy edyktu papieża Leona X, rozpoczął się sobór powszechny, którego zadaniem było przywrócenie jedności chrześcijan, odnowienie dyscypliny kościelnej, jak i walka z herezją rozumianą jako wystąpienia przeciwko ogólnie przyjętym... Więcej »

 • Gallikanizm we Francji - historia

  Gallikanizmem (łac. Gallus – Gal, Francuz) nazywa się nurt polityczny-religijny obecny w katolicyzmie francuskim od XIII w. do XIX w., którego zwolennicy dążyli do ograniczenia uprawnień papieży na rzecz zwiększenia prerogatyw króla i uformowania autonomicznego Kościoła... Więcej »

 • Febronianizm i józefinizm

  Febronianizmem nazywa się prąd obecny w niemieckim Kościele katolickim w XVII - XVIII wieku, którego zwolennicy postulowali wzmocnienie władzy lokalnych biskupów kosztem władzy papieża i bronili instytucji Kościoła narodowego.  Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =