Andrzej Wajda, Ziemia obiecana – streszczenie, opracowanie

Streszczenie

Trzej przyjaciele z wyższych sfer wypoczywają w dworku ziemiańskim w Kurowie. Są to kolejno: Karol, młody ziemianin; Maks, przemysłowiec niemieckiego pochodzenia oraz Moryc, handlowiec o żydowskich korzeniach. Jako wspólnicy kupili w Łodzi działkę, na której postanawiają postawić fabrykę. Każdy z nich nie jest jednak świętoszkiem. W trakcie swojej pracy w fabryce Buchholza, Karol nadzoruje pracowników w sposób bezwzględny, jest dla nich niezwykle surowy. Odmawia m.in. pomocy zadłużonemu Trawińskiemu, co skutkuje samobójstwem mężczyzny. Karol pada również ofiarą dylematów miłosnych dotyczących dwóch kobiet – szlachcianki Anny oraz żydówki Zuckerowej.

Któregoś wieczora Karol wybiera się do opery, a po drodze spotyka przemysłowca Müllera, który proponuje mu pracę. Bohater jednak zdecydowanie odmawia. Trójka przyjaciół spotyka się na widowni podczas Jeziora łabędziego i komentuje wygląd niektórych przybyłych gości. Jednym z nich jest córka Mullera, która prosi Karola o pożyczenie kilku książek. Mężczyzna zgadza się ją odwiedzić – liczy bowiem, że bliższy kontakt z Madą pozwoli mu na zacieśnienie relacji z jej ojcem i otwarcie możliwości biznesowych. Podczas przerwy w przedstawieniu do zgromadzonych dociera wieść o zbiorowym samobójstwie kilku finansistów, którzy zbankrutowali na giełdzie. Wykorzystując to zamieszanie Karol wymyka się z Madą do jej karocy, gdzie dochodzi między nimi do zbliżenia. Przy okazji dowiaduje się od dziewczyny o nadchodzącym wzroście cen bawełny, co następnie wykorzystuje do stworzenia biznesu.

Akcja dramatu przenosi się do pałacu Kesslera, gdzie upojone alkoholem polskie robotnice oddają się Niemcom. Przedstawiona zostaje m.in. Zosia, wyrzucona z domu przez własną matkę. Ojciec Zosi prosi Kesslera o spotkanie, podczas którego dochodzi miedzy nimi do bójki. W jej wyniku obaj wpadają do maszyny, która miażdży ich ciała. W tym samym czasie Moryc dowiaduje się, że Niemcy i Żydzi zawiązują przemysłowy spisek przeciwko Karolowi, uważają, że Polak jest dla nich gospodarczym zagrożeniem. Przyjaciele spotykają się by podliczyć zarobione pieniądze – Maks wyznaje, że zmusił swojego ojca do dofinansowania interesu.

Niedługo potem, w wyniku niefortunnego zdarzenia, właściciel fabryki Buchholz umiera niespodziewanie w swoim przedsiębiorstwie, a na jego cześć odbywają się w Łodzi wielkie uroczystości pogrzebowe. Jeszcze ich rozpoczeciem Karol odwiedza Kurów, gdzie spotyka się z narzeczoną Anką. Próbuje także przekonać swojego ojca, by dofinansował fabrykę jego i kolegów. Wyłudza również pieniądze od dziewczyny. Wkrótce dowiaduje się jednak, że jego druga adoratorka Zuckerowa zaszła w ciąże, więc porzuca Annę.

Pomimo wszelkich starań młodych wspólników, budowa ich fabryki nie może zostać ukończona ze względu na brak środków. Każdy z nich zaczyna więc szukać zewnętrznego wsparcia. Borowiecki u Müllera, Moryc u Grünspana (podstępem zdobywa pieniądze od starego żyda). W końcu udaje się ukończyć fabrykę, a produkcja rusza. Gdy koledzy świętują swój sukces, w przedsiębiorstwie pojawia się ojciec Zuckerowej, pytając o ojca jej dziecka. Karol nie przyznaje się do ojcostwa, jednak wraz z dziewczyną wyjeżdża potajemnie do Berlina. Ojciec dowiaduje się o tym i w akcie zemsty za oszustwo zleca spalenie fabryki Borowieckiego. Wspólnicy Karola są przerażeni tym faktem. Po tej druzgocącej wiadomości Karol wraca do Łodzi, gdzie czeka na niego wściekła Anka oraz pełni żalu i pretensji wspólnicy. Ostatnia scena dramatu przedstawia wydarzenia rozgrywające się w kilka lat po tym fakcie, gdy Karola i jego rodzinę odwiedzają goście. Ukazany zostaje

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06
okokok
• 2024-02-22 15:33:45