Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Charles Dickens, Wielkie nadzieje – streszczenie

Akcja powieści Charlesa Dickensa rozgrywa się w XIX wieku w Anglii. Bohaterem jest chłopiec o imieniu Pip, wychowywany przez swoją starszą siostrę i jej męża. Gdy odwiedza grób swoich rodziców natyka się na zbiegłego więźnia, który prosi go o jedzenie i pilnik, którym mógłby przeciąć łańcuchy. W zamian za pomoc mężczyzna obiecuje Pipowi, że jeśli znajdzie pracę, prześle mu pieniądze.

Niedługo potem bohater dostaje zaproszenie do domu ekscentrycznej kobiety – pani Havisham i jej córki Estelli, którą ma zabawiać. Pip szybko się w niej zakochuje i postanawia nauczyć się dżentelmeńskich manier. Niestety gospodyni odprawia chłopca, który zmuszony jest tym samym do powrotu do zajęcia kowala. Upływa kilka lat i wkrótce umiera siostra bohatera. W tym czasie odwiedza go prawnik z informacją, że otrzymał duży spadek, ale jego dobroczyńca nie może się ujawnić. Pip jest przekonany, że tajemniczym darczyńcą jest pani Havisham, która chce dobrze go wykształcić jako przyszłego męża dla córki. Chłopak przeprowadza się zatem do Londynu razem ze swoim przyjacielem, gdzie obiera staranne wykształcenie i prowadzi dostatnie życie. Wielkie miasto nieco zmienia naturę Pipa, który wstydzi się swojej przeszłości

Zobacz również

  • Opowieść wigilijna - streszczenie

    Jest Wigilia. Samotny przedsiębiorca Scrooge uważa Święta Bożego Narodzenia bezsensowną stratę czasu. Dlatego niechętnie udziela swojemu pracownikowi jednodniowego urlopu, by mógł spędzić święta z rodziną. Odmawia również swojemu siostrzeńcowi, który zaprosił go na świąteczny obiad. Z tego samego powodu nie c...

    Więcej
  • Charles Dickens, Klub Pickwicka – streszczenie

    Głównym bohaterem powieści Charlesa Dickensa jest tytułowy Samuel Pickwick – angielski dżentelmen interesujący się zagadnieniami filozoficznymi i naukowymi.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
ok
adfghjk • 2020-04-02 12:00:50
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22
Nie dokładnie o to mi chodziło ale przydatne. Pozdrawiam autora.
Mangle UwU • 2020-04-01 10:30:26