Charles Dickens, Wielkie nadzieje – streszczenie

Akcja powieści Charlesa Dickensa rozgrywa się w XIX wieku w Anglii. Bohaterem jest chłopiec o imieniu Pip, wychowywany przez swoją starszą siostrę i jej męża. Gdy odwiedza grób swoich rodziców natyka się na zbiegłego więźnia, który prosi go o jedzenie i pilnik, którym mógłby przeciąć łańcuchy. W zamian za pomoc mężczyzna obiecuje Pipowi, że jeśli znajdzie pracę, prześle mu pieniądze.

Niedługo potem bohater dostaje zaproszenie do domu ekscentrycznej kobiety – pani Havisham i jej córki Estelli, którą ma zabawiać. Pip szybko się w niej zakochuje i postanawia nauczyć się dżentelmeńskich manier. Niestety gospodyni odprawia chłopca, który zmuszony jest tym samym do powrotu do zajęcia kowala. Upływa kilka lat i wkrótce umiera siostra bohatera. W tym czasie odwiedza go prawnik z informacją, że otrzymał duży spadek, ale jego dobroczyńca nie może się ujawnić. Pip jest przekonany, że tajemniczym darczyńcą jest pani Havisham, która chce dobrze go wykształcić jako przyszłego męża dla córki. Chłopak przeprowadza się zatem do Londynu razem ze swoim przyjacielem, gdzie obiera staranne wykształcenie i prowadzi dostatnie życie. Wielkie miasto nieco zmienia naturę Pipa, który wstydzi się swojej przeszłości

Polecamy również:

  • Opowieść wigilijna - streszczenie

    Jest Wigilia. Samotny przedsiębiorca Scrooge uważa Święta Bożego Narodzenia bezsensowną stratę czasu. Dlatego niechętnie udziela swojemu pracownikowi jednodniowego urlopu, by mógł spędzić święta z rodziną. Odmawia również swojemu siostrzeńcowi, który zaprosił go na świąteczny obiad. Z tego... Więcej »

  • Charles Dickens, Klub Pickwicka – streszczenie

    Głównym bohaterem powieści Charlesa Dickensa jest tytułowy Samuel Pickwick – angielski dżentelmen interesujący się zagadnieniami filozoficznymi i naukowymi. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
@12345 - dziękujemy za zauważenie błędu, został już poprawiony. Pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-10-15 09:57:56