Charles Dickens, Klub Pickwicka – streszczenie

Głównym bohaterem powieści Charlesa Dickensa jest tytułowy Samuel Pickwick – angielski dżentelmen interesujący się zagadnieniami filozoficznymi i naukowymi. Jest autorem teorii o „głowaczach”. Pickwick wspólnie z ze swoimi trzema towarzyszami – Augustem Snodgrassem, Tracy’m Tupmanem i Natanielem Winke’m zakładają Stowarzyszenie Korespondentów, którego misją będzie przekazywanie do londyńskiego Klubu Pickwicka informacji ze swoich podróży.

Obserwacje te miały dotyczyć miejscowych obyczajów, uwarunkowań społecznych, przeżywanych przygód. Książka angielskiego pisarza przedstawia liczne, zabawne, ale i poważne perypetie bohaterów. Zdarza się, że któryś z nich zostaje przez pomyłkę wyzwany do pojedynku, innym razem jeden z panów z powodu nieporozumienia zawstydził jedną pannę, myląc numery pokojów. Panowie miewają również epizody z więzieniem, próbując samodzielnie wymierzać sprawiedliwość. Akcja powieści jest niezwykle wartka – mężczyźni uciekają, biorą udział w podstępach i burzliwych dyskusjach, a nawet bójkach. Każdą kolejną przygodę towarzystwo kończy obfitą biesiadą w pobliskiej gospodzie. Większość przewinień i psotnych wybryków uchodzi im na sucho. Ciekawe doświadczenia stają się dla nich również natchnieniem do tworzenia wierszy, anegdot i piosenek, które dżentelmeni przekazują do publikacji przez Klub Pickwicka.

Każdy z mężczyzn prezentuje inne cechy charakteru i zainteresowania, jednak dzięki tej różnorodności towarzystwo świetnie się uzupełnia. Snodgrass jest poetycko usposobiony najbardziej ze wszystkich. Ogromną wagę przywiązuje do słów i sposobu wypowiadania się. Tupman jest typem kochanka, niezwykle urodziwym mężczyzną, nie mającym najmniejszych problemów z uwiedzeniem każdej kobiety, którą sobie upatrzy. Winkle upodobał sobie styl myśliwski, zarówno w ubiorze, jak i zachowaniu, jednak była to tylko konwencja – podczas rzeczywistych polowań nie odnosił bowiem większych sukcesów.