Wielki testament - streszczenie skrótowe - strona 9

„przełożonego” wciela się Villon. Opisuje, że jest dla niej dobry, gdy przynosi mu pieniądze, lecz jeśli wraca z pustymi rękami, nie waha się jej skarcić. Jednak w ostatecznym rozrachunku oboje oni – prostytutka i sutener – są w taki sam sposób zdegenerowani.

Strofy CLI-CLVIII

Jest to dalszy ciąg zapisów Villona, który wspomina różne postaci oraz szpital i dzieci znalezione.

„Piękna lekcya Wilona do straconych dziatek” (strofy CLVI-CLVIII)

Dziwna jest to nauka. Poeta najpierw opowiada dziatkom, że życie to nie tylko walka o to, co ziemskie, lecz także o przyszłe zbawienie. W ostatniej strofie dodaje jednak, iż zawsze trzeba wydawać pieniądze (jeśli tylko ma się je przy sobie) oraz – że zawsze można „wysuszyć beczkę" wina.

„Ballada zawierająca dobrą naukę dla chłopiąt złego życia”

Z ballady tej płynie bardzo proste przesłanie, które zawarte jest w jej refrenie: „Wszystko na karczmę y dziewczęta”. Poeta zestawia różnych mężczyzn – oszustów, hazardzistów, kowali, rolników – i stwierdza, że wszyscy oni wydają swe pieniądze w ten sam sposób.

Strofy CLIX-CLXV

W strofach tych pojawia się motyw tańca śmierci. Poeta ponownie przypomina o tym, że każdy odejdzie z tego świata. Opisuje, że w kostnicy

Polecamy również:

  • Wielki testament - interpretacja

    Villon wielokrotnie posługuje się w swoim dziele motywem tańca śmierci. Kiedy opisuje swoje ubogie życie, kontrastując biedę z bogactwem i pokazując, jak ludzie z wyższych sfer próbują odgrodzić się od ubóstwa, wspomina o tym, że i tak każdego czeka ten sam koniec. Villon przedstawia śmierć bez... Więcej »

  • Francois Villon - biografia i twórczość

    Francois z Moncorbier przyszedł na świat w 1431 r. w ubogiej rodzinie. Szybko stracił ojca i został sam z ubogą matką. Wkrótce trafił na wychowanie do Wilhelma Villona (od niego przybrał nazwisko), kanonika przy klasztorze św. Benedykta. Młody Franciszek odebrał staranne wykształcenie – w 1449 otrzymał... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
okej nikt nie pytał
Dawid Struczyński • 2021-10-23 17:37:30
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46