Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Świat jest teatrem, aktorami ludzie... - interpretacja słów Szekspira

Ostatnio komentowane
hello im your papa
Your papa • 2019-11-19 12:17:09
Martyna to berbeluch
Marcel • 2019-11-18 17:22:12
co ja robie
white seagull • 2019-11-18 13:43:47
siema siema
mechatronik • 2019-11-18 10:59:19
co to ma być
xd/ofuj • 2019-11-18 10:59:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają” – słowa te padają w komedii „Jak wam się podoba”, ale motyw theatrum mundi pojawia się w twórczości Szekspira dosyć często. Autor ten to w końcu także człowiek teatru, więc wspomniana metaforyka musiała być mu bliska. Poza tym doskonale nadawała się ona do opisu życia człowieka w kategoriach przeznaczenia.

Świat rozumiany jako teatr jest ni mniej, ni więcej, a zabawką w rękach Boga. To On jest reżyserem wszelkich zdarzeń, jakie mają miejsce w życiu jednostki. Wynika z tego w sposób jasny, że człowiek – widziany z tej perspektywy – jest zaledwie aktorem, mającym za zadanie odegrać konkretną rolę na scenie życia. Scenariusz został stworzony o wiele wcześniej, jedyne więc, co można zrobić, to dołożyć wszelkich starań, aby występ był udany, a więc – dobrze przeżyć swoje życie, niezależnie od przypisanej nam roli.

Niewątpliwie wizja theatrum mundi ma pesymistyczny wydźwięk, mówi bowiem o nikłości wolnej woli człowieka oraz ulotności ludzkiego życia, skoro aktorzy „kolejno wchodzą i znikają”; ludzie rodzą się zatem i umierają – tak jak na scenie zmieniają się aktorzy, tak w mgnieniu oka zmieniają się całe pokolenia.

Polecamy również:

  • Hamlet - streszczenie

    W duńskim zamku Elsynor przez dwie nocy ukazuje się duch zmarłego króla Hamleta. Kolejnej nocy, na prośbę strażników, do zamku przybywa wittenberski student – Horacy – i próbuje nawiązać dialog z duchem. Po nieudanej próbie wezwany zostaje syn starego króla, Hamlet.... Więcej »

  • Makbet - streszczenie

    Scena I Ponure wrzosowisko, nastrój grozy. Zapowiedź trzech starych wiedźm o tym, iż przepowiedzą Makbetowi jego przyszłość. Scena II Podczas bitwy pod Forres król Dunkan I wraz z synami Malkolmem i Donalbeinem obserwują zmagania swoich wojsk ze zbuntowaną szlachtą szkocką i irlandzką. Z ust... Więcej »

  • Romeo i Julia - streszczenie

    Dramat rozpoczyna się od sceny walki pomiędzy służbą dwóch zwaśnionych rodów – Kapuletich i Montekich. Służących podjudzają do walki ich panowie. Spór kończy przybycie Księcia, który zakazuje wszelakich walk pod groźbą śmierci. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =