Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Edouard Manet Śniadanie na trawie - opis, interpretacja i analiza obrazu

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
XD ale oszukane
XNXX.COM • 2019-12-03 16:44:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Śniadanie na trawie” – jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów XIX stulecia  –  powstało w latach 1862-1863. Jego autorem jest Edouard Manet, artysta, który bardzo często swoimi dziełami powodował zgorszenie i burzył uporządkowany światopogląd burżuazyjnych odbiorców sztuki.

Edouard Manet Śniadanie na trawie opis obrazu 
 Edouard Manet „Śniadanie na trawie” (1862-63)

 

„Śniadanie na trawie” - opis i analiza

Scena ukazana na płótnie Maneta rozgrywała się w jednym z paryskich lasków. Do obrazu pozowali malarzowi: Gustave (brat), Ferdinand Leenhoff (przyszły szwagier) oraz Victorine Meurent (w przyszłości także została artystką). Postaci te znajdują się w centrum obrazu, beztrosko rozsiedli się na soczyście zielonej trawie. Obok nich rozłożone są ubrania nagiej kobiety oraz rzeczy niezbędne do tytułowego śniadania – potrawy i owoce.

Najbardziej kontrowersyjna postać znajduje się na pierwszym planie, po lewej stronie. Uwagę przykuwa jej spojrzenie skierowane prosto na widza. Jeden z mężczyzn siedzi za kobietą, drugi ulokowany jest naprzeciwko niej. Obydwaj są kompletnie ubrani – jeden ma na sobie brązowawą marynarkę, drugi – czarną oraz nakrycie głowy tej samej barwy. W oddali, wśród gęstniejących drzew, widnieje jeszcze jedna kobieta stojąca w pochylonej pozycji.

Kolorystyka

Polecamy również:

 • Claude Monet - biografia i obrazy

  Claude Monet urodził się 14 listopada 1840 r. w Paryżu. Był drugim dzieckiem Claude'a Adolphe'a Moneta (paryskiego sklepikarza) oraz Louise Justine Aubrée Monet – śpiewaczki. Kiedy przyszły malarz miał zaledwie 5 lat, cała rodzina przeprowadziła się do Hawru (le Havre). Ojciec Moneta oczekiwał, iż... Więcej »

 • Edgar Degas - biografia i obrazy

  Edgar Degas przyszedł na świat 19 lipca 1834 r. w Paryżu jako najstarsze dziecko z piątki potomstwa państwa De Gas (będąc już dorosłym człowiekiem, postanowił połączyć dwa człony nazwiska rodziców). Jego matka – Célestine Musson De Gas – pochodziła z Nowego Orleanu (była Kreolką), a ojciec... Więcej »

 • Auguste Renoir - biografia i obrazy

  Auguste Renoir urodził się 25 lutego 1841 r. we francuskiej miejscowości Limoges. Pochodził z robotniczej rodziny, która cztery lata po jego przyjściu na świat przeniosła się do Paryża. Jeszcze jako młodzieniec rozpoczął pracę w wytwórni porcelany, gdzie zajmował się jej zdobieniem. Zajmował się także... Więcej »

 • Paul Cezanne - biografia i obrazy

  Paul Cézanne uważany jest dzisiaj za jednego z najważniejszych twórców w historii malarstwa. Jego dokonania artystyczne postrzegane są jako połączenie między sztuką XIX stulecia (impresjonizm) a tą, którą przyniósł następny wiek (chodzi tutaj głównie o kubizm). Więcej »

 • Olga Boznańska - biografia i obrazy

  Olga Boznańska urodziła się 15 kwietnia 1865 r. w Krakowie. Była córką Adama Nowiny Boznańskiego (inżyniera, absolwenta wiedeńskiej politechniki) oraz Eugenii Mondan (Francuzki mocno interesującej się sztuką). To właśnie matka jako pierwsza uczyła ją rysować i wprowadzała młodą dziewczynkę w świat malarstwa Więcej »

Komentarze (1)
4 + 2 =
Komentarze
Dominik • 2016-06-02 19:37:21
NICE