Pozytywizm a romantyzm - różnice. Geneza pozytywizmu w Polsce - strona 3

fascynacja niezwykłością i fantastyką. Pozytywiści twardo stąpali po ziemi, odrzucając wszystko to, czego nauka nie jest w stanie potwierdzić. Negatywnie odnosili się również do wybujałego indywidualizmu, jaki wyznawali romantycy. W oczach pozytywistów największym zadaniem było skonsolidowanie społeczeństwa, które zjednoczone, pogodzone, związane działałoby sprawnie niczym zdrowy organizm; indywidualizm kolei silnie łączył się ściśle z egotyzmem.

Romantyzm był epoką, która swoje idee próbowała wcielić w życie poprzez dwa powstania: listopadowe oraz styczniowe. W tym czasie istniało także wiele tajemnych organizacji, które starały się występować przeciwko zaborcom. Pozytywiści mieli w tej materii inny poglądy. Co prawda nie negowali oni walki zbrojnej (takie poglądy przedstawiali głównie krakowscy konserwatyści), lecz posiadali świadomość tego, iż jest jeszcze za wcześnie na takie działania – nauczeni doświadczeniem dwóch krwawo przegranych powstań, nie mogli pozwolić sobie na falstart. Dlatego starali się odwodzić ludzi od idei powstańczych, koncentrując się na rozwoju społeczeństwa.

Pozytywiści przeciwstawiali się także romantycznemu pesymizmowi (wywodzącemu się głownie z filozofii Schopenhauera). Wyznawcy nowej filozofii odrzucali przekonanie o wszechobecności cierpienia i nie dopuszczali do siebie myśli o bólu istnienia. Mieli pełną świadomość tego, iż każdy, jeśli zostanie odpowiednio przygotowany, będzie w stanie wziąć swój los we własne ręce i dążyć do jego poprawy, wpływając w ten sposób pozytywnie na tych, którzy znajdują się obok niego.

Polecamy również:

 • Aleksander Świętochowski My i wy - interpretacja. Polemika międzypokoleniowa

  Artykuł Aleksandra Świętochowskiego zatytułowany „My i wy” ukazał się w 1871 r. na łamach warszawskiego „Przeglądu Tygodniowego”. Już sam tytuł tekstu sugeruje, iż oparty jest on na różnicach między dwoma środowiskami czy nawet pokoleniami – przedstawicielami pozytywizmu (my) a... Więcej »

 • Pozytywizm warszawski - charakterystyka i przedstawiciele

  W 1864 r. ostateczną klęską zakończyło się powstanie styczniowe. Marzenia o niepodległości trzeba było więc przesunąć w przyszłość, koncentrując się na doraźnym radzeniu sobie z przyczynami porażki (brak świadomości patriotycznej niższych warstw społeczeństwa, ubóstwo itd.). Już przed zrywem na terenach... Więcej »

 • Czasopiśmiennictwo i publicystyka pozytywizmu

  W epoce pozytywizmu prasa zyskała wielkie znaczenie. Różnego rodzaju gazety i czasopisma nie tylko ułatwiały szerzenie określonych poglądów i idei (docierały one do większej liczby ludzi niż książki), lecz także umożliwiały polemikę i wymianę zdań między reprezentującymi różne punkty widzenia... Więcej »

 • Program polskich pozytywistów i hasła pozytywizmu

  Kiedy w 1864 r. doszło do upadku powstania styczniowego, jasne stało się, że następne generacje będą musiały skoncentrować się przede wszystkim na umęczonym społeczeństwie, pobudzeniu ducha narodowego, pogłębieniu świadomości patriotycznej oraz na poprawie sytuacji gospodarczej. Pozytywiści sprzeciwili się więc... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02