Pan Wołodyjowski - streszczenie - strona 10

wniesione do góry ręce, czyniąc z niego żywą pochodnię.

Nadszedł czas wyprawy Wołodyjowskiego do Kamieńca. Przebywający w jego otoczeniu Nowowiejski zachowywał się coraz dziwniej, często mówiąc zupełnie od rzeczy. Basia miała zatrzymać się w klasztorze, gdzie na czas bitwy przebywało wiele kobiet (między innymi żona Ketlinga). Właśnie w tym miejscu Nowowiejski spadł z konia, a medyk stwierdził u niego chorobę psychiczną spowodowaną przebytymi tragediami.

W czasie mszy świętej Wołodyjowski i Ketling przysięgli, że prędzej zginą, niż oddadzą Kamieniec Turkom. Bardzo bolesną sceną jest pożegnanie Michała z ukochaną Basią. Żołnierz powiedział jej, że w podzięce za jej wyzdrowienie obiecał zbudować kościółek, ale czuje, że musi zrobić coś większego.

Wojska nieprzyjaciela znalazły się pod Żwańcem. Zamek był za słaby, by mógł skutecznie stawiać im opór, więc Wołodyjowski, przybywszy z odsieczą, zarządził opuszczenie go i skoncentrowanie sił w Kamieńcu. Chociaż sytuacja stawała się coraz trudniejsza, wierny obrońca Rzeczpospolitej nie mógł przestać myśleć o swojej ukochanej. Pewnego razu zakradł się do klasztoru, gdzie spędził z nią noc.

Wkrótce doszło do większego starcia w polu – Wołodyjowski

Polecamy również:

  • Pan Wołodyjowski - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie)

    „Pan Wołodyjowski” to trzecia i ostatnia część cyklu powieści historycznych Henryka Sienkiewicza, których akcja umieszczona jest w XVII stuleciu. Najpierw (lata 1887-1888) ukazywała się ona w formie odcinkowej w „Słowie” oraz „Czasie” i w „Dzienniku Poznańskim”... Więcej »

  • Pan Wołodyjowski - bohaterowie

    Główny bohater powieści Henryka Sienkiewicza to Michał Wołodyjowski. Początkowo jest on zdruzgotany śmiercią narzeczonej – Anusi Borzobohatej, którą darzył niekłamanym uczuciem. Z tego względu decyduje się nawet wstąpić do zakonu, nabierając przekonania, że szczęście w miłości nie jest mu pisane. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Xd
Xd • 2021-09-17 11:10:47
wow mega
wowmega123 • 2021-09-16 21:59:22
ok
. • 2021-09-14 14:03:56
cool
kam • 2021-09-13 09:10:37
Ok
Ok • 2021-09-12 14:37:55