Człowiek zlagrowany w Opowiadaniach Borowskiego

Opowiadania Tadeusza Borowskiego przedstawiające życie w obozie Auschwitz-Birkenau stanowią wstrząsającą relację z miejsca, w którym panuje „dziwne opętanie człowieka przez człowieka”. Słowa te – pochodzące z opowiadania pt.: „U nas w Auschwitzu” – stanowią doskonałą metaforę losu ludzi trafiających do nazistowskich lagrów, którzy niezwykle szybko znajdowali się pod wpływem nieludzkiej, okrutnej siły.

Coś tajemniczego kryło się w murach obozu. Stanowiły one nie tylko fizyczną granicę, której przekroczenie kończyło się najczęściej śmiercią osadzonego, ale również barierę skutecznie niwelującą jakiekolwiek wpływy świata zewnętrznego. W przestrzeni roztaczającej się za murami nie było miejsca dla wartości znanych ludziom z życia toczonego przed znalezieniem się w Auschwitz. Prędko porzucali oni swoje przekonania i ideały, koncentrując wszystkie siły na jednym wyłącznie celu – przetrwaniu.

By przeżyć, człowiek noszący pasiak musiał doskonale przystosować się do zasad panujących w obozie. Pierwszą z nich było zupełne podporządkowanie się swoim oprawcom. Tylko karne i bezdyskusyjne wypełnianie ich rozkazów mogło ocalić życie więźnia. Jeśli osadzony okazywał się naprawdę pokorny, karny i uległy,

Polecamy również:

 • Opowiadania - opracowanie ogólne cyklu (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

  Na kartach swoich opowiadań Tadeusz Borowski kilkukrotnie wspomina o konieczności przedstawienia tym, którzy nie byli z nimi zapoznani, realiów życia w obozie koncentracyjnym (np. „U nas w Auschwitzu”), okrucieństwa towarzyszącego tym miejscom, stopniowej dehumanizacji osadzonych i... Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - streszczenie

  Jest noc. Maria i narrator (Tadeusz) siedzą w pokoju. Za oknem widać spalony dom znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Nieopodal stoi latarnia uliczna oraz bezlistne drzewo, które mijają wagony zmierzające na front. W pomieszczeniu ma miejsce gra świateł. Maria zauważyła, że „nie ma granicy między... Więcej »

 • U nas w Auschwitzu - streszczenie

  Narrator Tadek wraz z kilkunastoma innymi więźniami został wybrany do uczestnictwa w kursach sanitarnych. Ich zadaniem będzie – dzięki medycznej wiedzy, którą zdobędą –  zmniejszanie śmiertelności i pomaganie kolegom (mężczyzn w Birkenau było ok. 20 000). W czasie wyprawy do Oświęcimia... Więcej »

 • Proszę państwa do gazu - streszczenie

  Cały obóz chodził nago, chociaż wszyscy otrzymali już z powrotem swoje ubrania, które poddano procesowi odwszenia. Panował nieznośny upał. Obóz był szczelnie zamknięty, a komanda przestały pracować. Ludzie leżakowali wszędzie, gdzie tylko się dało, szczególnie uważnie poszukując każdego... Więcej »

 • Dzień na Harmenzach - streszczenie

  Tadek, siedząc w cieniu kasztanowców, dokręcał złączenia wąskotorowej kolejki. Obok niego stali Grecy, ale unikali cienia. Słońce padało na ich wychudzone ciała. Pojawiła się pani Haneczka, która serdecznie przywitała się z Tadkiem. Chciała przynieść mu coś do jedzenia, ale ten odrzekł, że... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13