Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

U nas w Auschwitzu - bohaterowie

Narrator - Tadek

Główny bohater udaje się wraz z kilkoma towarzyszami do macierzystego obozu w Oświęcimiu. a zapoznać się z zasadami niesienia pomocy i zdobyć uprawnienia do bycia sanitariuszem. Jako więźniowie osadzeni w Brzezince nowoprzybyli traktowani są bardzo dobrze, niektórzy nawet okazują im współczucie – w końcu żyją oni w obozie o znacznie gorszych warunkach niż te w Auschwitz.

W listach Tadka ujawnia się jego zainteresowanie kulturą i filozofią. Wiele miejsca poświęca na refleksje dotyczące życia poza obozem – snuje plany, wspomina. Wie, że ktoś będzie musiał dać świadectwo temu, co rozgrywało się poza murami. Chociaż w Oświęcimiu stwarza się pozory normalnego życia (koncerty, biblioteka, wydarzenia sportowe, ślub), narrator doskonale zdaje sobie sprawę z charakteru tej mistyfikacji. Ma świadomość, iż działania oprawców prowadzą do zupełnego zobojętnienia osadzonych, każą koncentrować się im na przetrwaniu, drobnych przywilejach i przyjemnościach, wygaszają emocje.

Dla narratora olbrzymie znaczenie ma uczucie, jakie żywi do ukochanej. Opisuje on bolesną historię swojego pojmania (szukał wtedy narzeczonej), lecz nie ma najmniejszego żalu, jest pewny swoich uczuć. Kobieta

Zobacz również

 • U nas w Auschwitzu - plan wydarzeń

  1. Tadek uczestniczy w kursie sanitarnym, przygotowując się do pracy flegera 2. Historia o więźniu, który nie chciał być pochowany w zbiorowej mogile 3. Opis życia w Oświęcimiu.

  Więcej
 • U nas w Auschwitzu - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

  Wydarzenia opisane w opowiadaniu „U nas w Auschwitzu” rozgrywają się w czasie II wojny światowej (najprawdopodobniej w roku 1943 lub 1944). Bohaterowie znajdują się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, a Tadek uczestniczy w kursach sanitarnych.

  Więcej
 • U nas w Auschwitzu - interpretacja tytułu

  „U nas w Auschwitzu” to opowiadanie o formie epistolarnej autorstwa Tadeusza Borowskiego. Zawarte zostało w nim dziewięć listów napisanych przez narratora do jego ukochanej. Osiem z nich opowiada o kursach sanitarnych, jakie Tadek odbywał w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Ostatni opisuje „unormowanie się” ...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 5 =
Pan Utu
2018-02-03 18:07:11
Akcja opowiadania toczy się w niemieckim obozie zagłady!
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11