U nas w Auschwitzu - interpretacja tytułu

„U nas w Auschwitzu” to opowiadanie w formie epistolarnej autorstwa Tadeusza Borowskiego. Zawarte zostało w nim dziewięć listów napisanych przez narratora do jego ukochanej. Osiem z nich opowiada o kursach sanitarnych, jakie Tadek odbywał w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Ostatni opisuje „unormowanie się” życia mężczyzny – powrót do Birkenau.

Tytuł opowiadania jest cytatem z wypowiedzi jednego z więźniów, który cieszy się z faktu, iż znalazł się właśnie w macierzystym obozie (mieszczącym się na terenie Oświęcimia). Osadzeni tam ludzie bali się Birkenau, wiedzieli, że panują tam znacznie gorsze warunki, a przetrzymywani tłoczą się w końskich boksach. Dlatego, jak relacjonuje narrator, przybysze z Brzezinki byli otaczani opieką i traktowani naprawdę dobrze. Zaproszono ich na występy orkiestry i walkę bokserską. Mieli nawet okazję uczestniczyć w ślubnej uroczystości Hiszpana i Francuzki.

Słowa „u nas w Auschwitzu” rozumieć można także jako oznakę przyzwyczajenia się człowieka do panujących tam warunków, potraktowania obozu jako domu. Dobitnym i niezwykle brutalnym potwierdzeniem takiego stanu rzeczy są słowa Abramka – żydowskiego pracownika Sonderkommando. Mężczyzna ten uczestniczył w paleniu ludzkich zwłok w krematoriach, a nową metodę utylizacji ciał dzieci skomentował w następujący sposób: „Te, fleger, u nas, w Auschwitzu, my musimy bawić się, jak umiemy. Jak by szło inaczej wytrzymać?”.

Polecamy również:

  • U nas w Auschwitzu - plan wydarzeń

    1. Tadek uczestniczy w kursie sanitarnym, przygotowując się do pracy flegera 2. Historia o więźniu, który nie chciał być pochowany w zbiorowej mogile 3. Opis życia w Oświęcimiu. Więcej »

  • U nas w Auschwitzu - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

    Wydarzenia opisane w opowiadaniu „U nas w Auschwitzu” rozgrywają się w czasie II wojny światowej (najprawdopodobniej w roku 1943 lub 1944). Bohaterowie znajdują się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, a Tadek uczestniczy w kursach sanitarnych. Więcej »

  • U nas w Auschwitzu - bohaterowie

    Narrator - Tadek - główny bohater udaje się wraz z kilkoma towarzyszami do macierzystego obozu w Oświęcimiu. a zapoznać się z zasadami niesienia pomocy i zdobyć uprawnienia do bycia sanitariuszem. Jako więźniowie osadzeni w Brzezince nowoprzybyli traktowani są bardzo dobrze, niektórzy nawet okazują im... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33