Obraz obozu w Opowiadaniach Borowskiego

Narrator i główny bohater opowiadań Tadeusza Borowskiego – Tadek (często mylnie utożsamiany z autorem) opisuje rzeczywistość nazistowskiego lagru z perspektywy osadzonego. Najlepszym być może określeniem dla tego miejsca jest tytuł dzieła Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „inny świat”. Zarówno za murami łagrów, jak i obozów koncentracyjnych istniała skrajnie odmienna, rządząca się własnymi prawami rzeczywistość.

Nazistom doskonale udawało się zabijać w więźniach poczucie solidarności oraz tępić wszelkie ludzkie odruchy, doprowadzając osadzonych przemocą do skrajnego wyczerpania psychicznego i fizycznego, kiedy liczyło się juz tylko ocalenia życia, Niemcy unieszkodliwiali jakiekolwiek buntownicze zapędy. Ludzie noszący pasiaki nie czuli się jednością, każdy koncentrował się wyłącznie na sobie. Mechanizm ten w listach do ukochanej (opowiadanie „U nas w Auschwitzu”) Borowski określił mianem „dziwnego opętania człowieka przez człowieka”.

Niszczenie więzi międzyludzkich było jedną z fundamentalnych zasad funkcjonowania obozu. Pojedynczy człowiek nie stanowił żadnego zagrożenia dla nazistowskiej machiny, nie był nawet w stanie stawiać oporu więźniom funkcyjnym – chociażby kwestionując ich rozkazy.

Polecamy również:

 • Opowiadania - opracowanie ogólne cyklu (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

  Na kartach swoich opowiadań Tadeusz Borowski kilkukrotnie wspomina o konieczności przedstawienia tym, którzy nie byli z nimi zapoznani, realiów życia w obozie koncentracyjnym (np. „U nas w Auschwitzu”), okrucieństwa towarzyszącego tym miejscom, stopniowej dehumanizacji osadzonych i... Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - streszczenie

  Jest noc. Maria i narrator (Tadeusz) siedzą w pokoju. Za oknem widać spalony dom znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Nieopodal stoi latarnia uliczna oraz bezlistne drzewo, które mijają wagony zmierzające na front. W pomieszczeniu ma miejsce gra świateł. Maria zauważyła, że „nie ma granicy między... Więcej »

 • U nas w Auschwitzu - streszczenie

  Narrator Tadek wraz z kilkunastoma innymi więźniami został wybrany do uczestnictwa w kursach sanitarnych. Ich zadaniem będzie – dzięki medycznej wiedzy, którą zdobędą –  zmniejszanie śmiertelności i pomaganie kolegom (mężczyzn w Birkenau było ok. 20 000). W czasie wyprawy do Oświęcimia... Więcej »

 • Proszę państwa do gazu - streszczenie

  Cały obóz chodził nago, chociaż wszyscy otrzymali już z powrotem swoje ubrania, które poddano procesowi odwszenia. Panował nieznośny upał. Obóz był szczelnie zamknięty, a komanda przestały pracować. Ludzie leżakowali wszędzie, gdzie tylko się dało, szczególnie uważnie poszukując każdego... Więcej »

 • Dzień na Harmenzach - streszczenie

  Tadek, siedząc w cieniu kasztanowców, dokręcał złączenia wąskotorowej kolejki. Obok niego stali Grecy, ale unikali cienia. Słońce padało na ich wychudzone ciała. Pojawiła się pani Haneczka, która serdecznie przywitała się z Tadkiem. Chciała przynieść mu coś do jedzenia, ale ten odrzekł, że... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13