Naturalizm w Chłopach

„Dzieło sztuki jest tylko skrawkiem natury widzianym przez pryzmat temperamentu” – pisał Emil Zola, twórca i główny teoretyk naturalizmu. Choć świat przedstawiony zawsze będzie odbierany subiektywnie, należy dążyć do jak najwierniejszego odzwierciedlania rzeczywistości. Dzieło literackie ma według Zoli zadania zbliżone do nauki – powinno oddawać prawdę o świecie.

Naturalizm w „Chłopach” przejawia się w panoramicznym ujęciu życia chłopów. Autor przedstawia zarówno codzienność – prace w polu, zwykłe, powszednie zajęcia, posiłki, rozmowy, zwykłe zdarzenia – jak i wydarzenia o szczególnej wadze, takie jak: wesele, walka o las, jarmark czy obchody świąt.

Zgodnie z założeniami kierunku, Reymont ukazuje biologiczną i społeczną determinację bohaterów. Walka o byt, dążenie do zaspokojenia swoich potrzeb, a także reguły życia w gromadzie kształtują ludzkie postępowanie.

Antek i Jagna ulegają pożądaniu – to biologia rządzi ich zachowaniem. Jednak ich namiętność równoznaczna jest złamaniu zasad moralnych. Maciej Boryna w końcu daje za wygraną, nie ma siły walczyć z kochankami, ale społeczność lipieckiej wsi jest oburzona i dokonuje samosądu nad Jagną. Antek bez słowa poddaje się temu wyrokowi, nawet on nie może walczyć z gromadą.

Naturalizm to także dbałość o szczegóły, ukazywanie życia takim, jakie jest naprawdę, bez upiększania go, idealizowania. W efekcie w naturalistyczny sposób najczęściej ukazywano nędzę, cierpienie czy brzydotę. Reymont w tej właśnie konwencji opisał śmierć Kuby:

(…) Weszli do stajni, Jambroży zabrał się ostro do trzeźwienia; Kuba leżał bezwładny, dychał coś niecoś i rzęził przez zwarte zęby, że trzeba było je nożem podważać by mu nieco wody wlać do gardła. Nogę miał przerąbaną w kolanie, ledwie się trzymała na skórze i obficie krwawiła. Na progu czerwieniły się plamy krwi i leżała okrwawiona siekiera, a taczalnik do naostrzania, któren zawsze stał pod okapem stajni, walał się teraz pod progiem (…).

Autor podkreśla również rolę przyrody w życiu człowieka. Życie chłopów podporządkowane jest zmianom pogody i pór roku, ich cykliczności. To one wyznaczają czas pracy i czas odpoczynku. Ludzie uzależnieni są od warunków pogodowych i urodzaju lub nieurodzaju, które te przyniosą. To natura decyduje o ich życiu.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17