Chłopi - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Dominikowa

Matka Jagny, Szymka i Jędrzycha. Kobieta silna, uparta i despotyczna, pragnąca zatrzymać na gospodarstwie obu synów. Swymi względami obdarza jedynie urodziwą Jagnę, którą wydaje za zamożnego Macieja Borynę. Po wyjściu na jaw licznych romansów córki jako jedyna broni dziewczyny.

Jasio

Syn organistów, w przyszłości ma zostać księdzem. Chłopak młody, naiwny, z łatwością poddający się urokowi pięknej Jagny. Pomimo przestróg otoczenia, nie daje wiary w opowieści o romansach dziewczyny. Przyłapany przez matkę na schadzce otrzymuje rózgi i zostaje wysłany na pielgrzymkę do Częstochowy.

Józka

Najmłodsza córka Macieja Boryny. Sympatyczna i gospodarna dziewczyna, pomocna we wszelkiego rodzaju pracach domowych. Ma dobre serce – udziela pomocy pobitemu Witkowi, wspiera też Nastkę i Szymka budujących własne gospodarstwo.

Kowal

Zięć Macieja Boryny, mąż Magdy. Bohater chciwy i zachłanny, wykłócający się z teściem o zapis dla żony. Po podsłuchaniu rozmowy Hanki z chorym Boryną (dotyczącej ukrytych pieniędzy), wkrada się do spichlerza i przeszukuje go w nadziei na znalezienie oszczędności teścia.

Kuba Socha

Parobek pracujący u Borynów. W młodości zniósł z pola walki rannego brata dziedzica. Postrzelony przez borowego podczas polowania, doznaje zakażenia rany i umiera (odcinając wcześniej własnoręcznie zainfekowaną kończynę).

Mateusz

30-letni kawaler, parobek adorujący Jagnę i rozgłaszający plotki o swoim romansie z piękną panną. Po bójce z Antkiem bohater przyznaje, że skłamał. Mateusz jest uwikłany w romans z sąsiadką Tereską (jej mąż przebywa w wojsku).

Pan Jacek

Brat dziedzica. Postać tajemnicza, uważana początkowo przez mieszkańców Lipiec za dziwaka. Jacek pomieszkuje bokiem u wybranych gospodarzy. Pomaga najbiedniejszym, m.in. rodzinie Bylicy oraz Nastce i Szymkowi. Z biegiem czasu lipczanie przekonują się o jego szlachetności i wielkiej ofiarności.

Wójt

Zamożny gospodarz lipiecki. Postać oceniania przez mieszkańców wioski głównie przez pryzmat skandalicznego romansu z Jagną Borynową. Mężczyzna zdobywa przychylność kochanki wydając na nią (prawdopodobnie) pieniądze z gminnej kasy. Za swoje malwersacje wójt zostaje aresztowany. Społeczność lipiecka, przerażona koniecznością spłacenia jego długów, mści się na Jagnie.

Polecamy również:

 • Maciej Boryna - charakterystyka

  Maciej Boryna to pierwszy w Lipcach gospodarz, posiada trzydzieści dwie morgi gruntu, które są w rodzinie od pokoleń. Jest bardzo przywiązany do ziemi, której nie chce dzielić ani przepisać dzieciom. Mieszka w najładniejszej chałupie, a z jego zdaniem liczy się cała wieś. Boryna, kiedy zaczyna się... Więcej »

 • Antek Boryna - charakterystyka

  Antek Boryna jest rosłym i przystojnym mężczyzną. Podoba się kobietom, jest silny i porywczy. Podobnie jak ojciec – to człowiek dumny i uparty. Dlatego też żyją z Maciejem Boryną we wrogich stosunkach. Antek wypomina ojcu, że traktuje go jak parobka, jest skąpy i władczy Więcej »

 • Charakterystyka Jagny

  Jagna to 19-letnia córka Dominikowej, późniejsza żona Macieja Boryny, najpiękniejsza mieszkanka Lipiec. Interesuje się nią wielu mężczyzn, Jagna budzi zazdrość kobiet, a swoją postawą unieszczęśliwia wiele osób. Więcej »

 • Charakterystyka Hanki

  Żona Antka Boryny, matka trójki dzieci, synowa Macieja Boryny – początkowo niedoceniana przez teścia. Kobieta nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, ślub stał się dla niej dużym awansem społecznym. Więcej »

 • Charakterystyka Bylicy

  Bylica to przykład ubogiego gospodarza, jest przeciwieństwem Macieja Boryny. Nie posiada własnej ziemi, zarabiał pracując u zamożnych gospodarzy jako parobek, ale były to tylko prace sezonowe i w okresie przednówka rodzina na ogół głodowała. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 4 =
pol
2022-09-15 09:45:29
Lipecki a nie Lipiecki !
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06
Dziękujemy. Przydało się nam na historię podczas sprawdzianu. ;)
• 2024-03-21 18:20:09