Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Hanki

Ostatnio komentowane
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Żona Antka Boryny, matka trójki dzieci, synowa Macieja Boryny – początkowo niedoceniana przez teścia.

Kobieta nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, ślub stał się dla niej dużym awansem społecznym. Kiedy razem z Antkiem zostaje wygnana z domu Macieja i dowiaduje się o zdradzie męża, zmienia się w kobietę pełną energii i woli przetrwania. Kocha męża i walczy o jego powrót do domu. Otrzymuje pomoc od ludzi, którzy podziwiają ją za oddanie mężowi, zaradność i przedsiębiorczość. Hance udaje się odzyskać męża, a ponadto zyskać szacunek mieszkańców Lipiec.

Hanka to bohaterka przechodząca w powieści wielką metamorfozę. Początkowo strachliwa, płaczliwa i poddana mężowi, z czasem zmienia się w postać walczącą z wielką determinacją o los najbliższych. Bieda, niewierność męża, konieczność walki z krewnymi Borynów o gospodarstwo – każda z tych przeciwności losu wzmacnia charakter kobiety.

Hanka okazuje się dobrą gospodynią, troskliwą opiekunką chorego Macieja i wierną żoną, doprowadzającą w finale utworu do uwolnienia aresztowanego Antka. Ważną rolę w życiu kobiety odgrywa głęboka wiara. Hanka wierzy w to, że niezwykłą odmianę losu zawdzięcza Bogu, stąd pomysł na udział w pielgrzymce do Częstochowy.

Polecamy również:

 • Maciej Boryna - charakterystyka

  Maciej Boryna to pierwszy w Lipcach gospodarz, posiada trzydzieści dwie morgi gruntu, które są w rodzinie od pokoleń. Jest bardzo przywiązany do ziemi, której nie chce dzielić ani przepisać dzieciom. Mieszka w najładniejszej chałupie, a z jego zdaniem liczy się cała wieś. Boryna, kiedy zaczyna się... Więcej »

 • Antek Boryna - charakterystyka

  Antek Boryna jest rosłym i przystojnym mężczyzną. Podoba się kobietom, jest silny i porywczy. Podobnie jak ojciec – to człowiek dumny i uparty. Dlatego też żyją z Maciejem Boryną we wrogich stosunkach. Antek wypomina ojcu, że traktuje go jak parobka, jest skąpy i władczy Więcej »

 • Charakterystyka Jagny

  Jagna to 19-letnia córka Dominikowej, późniejsza żona Macieja Boryny, najpiękniejsza mieszkanka Lipiec. Interesuje się nią wielu mężczyzn, Jagna budzi zazdrość kobiet, a swoją postawą unieszczęśliwia wiele osób. Więcej »

 • Charakterystyka Bylicy

  Bylica to przykład ubogiego gospodarza, jest przeciwieństwem Macieja Boryny. Nie posiada własnej ziemi, zarabiał pracując u zamożnych gospodarzy jako parobek, ale były to tylko prace sezonowe i w okresie przednówka rodzina na ogół głodowała. Więcej »

 • Chłopi - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Dominikowa - matka Jagny, Szymka i Jędrzycha. Kobieta silna, uparta i despotyczna, pragnąca zatrzymać na gospodarstwie obu synów. Swymi względami obdarza jedynie urodziwą Jagnę, którą wydaje za zamożnego Macieja Borynę. Po wyjściu na jaw licznych romansów córki jako jedyna broni dziewczyny. Więcej »

Komentarze (1)
3 + 3 =
Komentarze
Krystian • 2016-06-12 12:28:53
bardzo fajne opowiadanie :-) polecam chłopów wszystkim zwolennikom mieszkania na wsi :-) my górole szczegolnie takie klimaty lubimy :-)