Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Hanki

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Żona Antka Boryny, matka trójki dzieci, synowa Macieja Boryny – początkowo niedoceniana przez teścia.

Kobieta nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, ślub stał się dla niej dużym awansem społecznym. Kiedy razem z Antkiem zostaje wygnana z domu Macieja i dowiaduje się o zdradzie męża, zmienia się w kobietę pełną energii i woli przetrwania. Kocha męża i walczy o jego powrót do domu. Otrzymuje pomoc od ludzi, którzy podziwiają ją za oddanie mężowi, zaradność i przedsiębiorczość. Hance udaje się odzyskać męża, a ponadto zyskać szacunek mieszkańców Lipiec.

Hanka to bohaterka przechodząca w powieści wielką metamorfozę. Początkowo strachliwa, płaczliwa i poddana mężowi, z czasem zmienia się w postać walczącą z wielką determinacją o los najbliższych. Bieda, niewierność męża, konieczność walki z krewnymi Borynów o gospodarstwo – każda z tych przeciwności losu wzmacnia charakter kobiety.

Hanka okazuje się dobrą gospodynią, troskliwą opiekunką chorego Macieja i wierną żoną, doprowadzającą w finale utworu do uwolnienia aresztowanego Antka. Ważną rolę w życiu kobiety odgrywa głęboka wiara. Hanka wierzy w to, że niezwykłą odmianę losu zawdzięcza Bogu, stąd pomysł na udział w pielgrzymce do Częstochowy.

Polecamy również:

 • Maciej Boryna - charakterystyka

  Maciej Boryna to pierwszy w Lipcach gospodarz, posiada trzydzieści dwie morgi gruntu, które są w rodzinie od pokoleń. Jest bardzo przywiązany do ziemi, której nie chce dzielić ani przepisać dzieciom. Mieszka w najładniejszej chałupie, a z jego zdaniem liczy się cała wieś. Boryna, kiedy zaczyna się... Więcej »

 • Antek Boryna - charakterystyka

  Antek Boryna jest rosłym i przystojnym mężczyzną. Podoba się kobietom, jest silny i porywczy. Podobnie jak ojciec – to człowiek dumny i uparty. Dlatego też żyją z Maciejem Boryną we wrogich stosunkach. Antek wypomina ojcu, że traktuje go jak parobka, jest skąpy i władczy Więcej »

 • Charakterystyka Jagny

  Jagna to 19-letnia córka Dominikowej, późniejsza żona Macieja Boryny, najpiękniejsza mieszkanka Lipiec. Interesuje się nią wielu mężczyzn, Jagna budzi zazdrość kobiet, a swoją postawą unieszczęśliwia wiele osób. Więcej »

 • Charakterystyka Bylicy

  Bylica to przykład ubogiego gospodarza, jest przeciwieństwem Macieja Boryny. Nie posiada własnej ziemi, zarabiał pracując u zamożnych gospodarzy jako parobek, ale były to tylko prace sezonowe i w okresie przednówka rodzina na ogół głodowała. Więcej »

 • Chłopi - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Dominikowa - matka Jagny, Szymka i Jędrzycha. Kobieta silna, uparta i despotyczna, pragnąca zatrzymać na gospodarstwie obu synów. Swymi względami obdarza jedynie urodziwą Jagnę, którą wydaje za zamożnego Macieja Borynę. Po wyjściu na jaw licznych romansów córki jako jedyna broni dziewczyny. Więcej »

Komentarze (1)
3 + 5 =
Komentarze
Krystian • 2016-06-12 12:28:53
bardzo fajne opowiadanie :-) polecam chłopów wszystkim zwolennikom mieszkania na wsi :-) my górole szczegolnie takie klimaty lubimy :-)
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');