Maciej Boryna - charakterystyka

Maciej Boryna to pierwszy w Lipcach gospodarz, posiada trzydzieści dwie morgi gruntu, które są w rodzinie od pokoleń. Jest bardzo przywiązany do ziemi, której nie chce dzielić ani przepisać dzieciom. Mieszka w najładniejszej chałupie, a z jego zdaniem liczy się cała wieś.

Boryna, kiedy zaczyna się akcja, ma pięćdziesiąt osiem lat i jest dwukrotnym wdowcem, mimo to jest mężczyzną krzepkim, silnym, zdrowym, a przy tym władczym i stanowczym. Ma czworo dzieci: jeden syn jest w wojsku, córka Magda wyszła za kowala, najmłodsza Józia mieszka razem z nim, a Antek z żoną i dziećmi zajmuje druga część chałupy.

Maciej zarządza całym gospodarstwem, do niego należy ziemia i cała rodzina jest od niego zależna. Na tym tle dochodzi do nieustannych konfliktów z Antkiem, który czuje się jak parobek i naciska na ojca, by zapisał mu grunty.

Po śmierci drugiej żony sąsiedzi namawiają Macieja, by ożenił się ponownie. Boryna wybiera Jagnę, najpiękniejsza pannę w Lipcach. Ale jego wybór jest przemyślany i nie wynika z samego zauroczenia. Boryna jest twardym negocjatorem w kwestii posagu. Małżeństwo to staje się przyczyną ostrej kłótni z synem, a w efekcie także wyrzucenia go z domu. Ślub z dużo młodszą kobietą staje się największym nieszczęściem dumnego gospodarza.

Boryna kreowany jest przez Reymonta na typ gospodarza-Piasta – człowieka silnie związanego z ziemią. Jego śmierć z ziarnem w ręku na polu stanowi symboliczne ukazanie tego związku. Ziemia świadczy o jego pozycji we wsi. Ziemia daje bogactwo i władzę. Boryna jest w pełni świadomy jej wartości, dlatego nie chce jej przepisać, i dlatego ciężko mu zgodzić się  a zapis sześciu morg dla Jagny po jego śmierci. Najważniejsze jest dla niego jego własne gospodarstwo, które utrzymuje w najlepszym porządku, dba o zwierzęta, dogląda plonów, wymaga ciężkiej pracy od parobków i domowników. Wszystkiego pilnuje osobiście.

Innych też ocenia według tej miary – Hankę zaczyna szanować, kiedy przekonuje się, że jest pracowitą i dbałą gospodynią. Jak zauważa Ziejka:

(…) Reymont pragnął w postaci Boryny wykreować chłopa nowego typu: wolnego, wyzbytego kompleksów. Dlatego raz po raz podkreśla on, że Maciej Boryna <<na odwiecznych kmiecych rolach siedział, z dziada pradziada we wsi był>> (…) To w całej pełni spadkobierca odwiecznej, piastowskiej tradycji. Ale to zarazem człowiek nowy”.

W przeciwieństwie do większości chłopów, Boryna nie okazuje uniżenia względem osób z wyższych warstw społecznych. Jest człowiekiem dumnym, pewnym swojej wartości. Ta duma każe mu ukrywać zdradę żony, aby nie stać się pośmiewiskiem wiejskiej społeczności.

Przywódcza rola Macieja widoczna jest przede wszystkim w sporze o las. Wszyscy czekają na jego przybycie i decyzję:

(...) Maciej blady był kiej ściana i surowy, że aż mróz szedł od niego, ale oczy jarzyły mu się kiej wilkowi, szedł wyprostowany, chmurny a pewny siebie, znajomków pozdrawiał skinieniem i oczami po ludziach wodził, rozstąpiali się przed nim czyniąc wolne przejście, a on wstąpił na belki leżące pod karczmą, lecz nim przemówił, zaczęli w tłumie krzyczeć: - Prowadźcie, Macieju! Prowadźcie! - Na las! Na las! - darły się drugie (...).

Nie brak w tej charakterystyce także wad, Boryna bywa bowiem porywczy, a jego duma jest przesadzona. Nie potrafi porozumieć się z dorosłym już synem, który odziedziczył po nim wiele cech i też pragnie być niezależny. Wrażliwy na własne troski, dotkliwie odczuwał np. brak żony:

(…)  A tu ani odbić się na kim, ani wyżalić, nic... sam jak ten kołek; sam o wszystkim myśl, sam deliberuj łbem, sam kiele wszystkiego obiegaj kiej ten pies... a do nikogój

Polecamy również:

 • Antek Boryna - charakterystyka

  Antek Boryna jest rosłym i przystojnym mężczyzną. Podoba się kobietom, jest silny i porywczy. Podobnie jak ojciec – to człowiek dumny i uparty. Dlatego też żyją z Maciejem Boryną we wrogich stosunkach. Antek wypomina ojcu, że traktuje go jak parobka, jest skąpy i władczy Więcej »

 • Charakterystyka Jagny

  Jagna to 19-letnia córka Dominikowej, późniejsza żona Macieja Boryny, najpiękniejsza mieszkanka Lipiec. Interesuje się nią wielu mężczyzn, Jagna budzi zazdrość kobiet, a swoją postawą unieszczęśliwia wiele osób. Więcej »

 • Charakterystyka Hanki

  Żona Antka Boryny, matka trójki dzieci, synowa Macieja Boryny – początkowo niedoceniana przez teścia. Kobieta nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, ślub stał się dla niej dużym awansem społecznym. Więcej »

 • Charakterystyka Bylicy

  Bylica to przykład ubogiego gospodarza, jest przeciwieństwem Macieja Boryny. Nie posiada własnej ziemi, zarabiał pracując u zamożnych gospodarzy jako parobek, ale były to tylko prace sezonowe i w okresie przednówka rodzina na ogół głodowała. Więcej »

 • Chłopi - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Dominikowa - matka Jagny, Szymka i Jędrzycha. Kobieta silna, uparta i despotyczna, pragnąca zatrzymać na gospodarstwie obu synów. Swymi względami obdarza jedynie urodziwą Jagnę, którą wydaje za zamożnego Macieja Borynę. Po wyjściu na jaw licznych romansów córki jako jedyna broni dziewczyny. Więcej »

Komentarze (6)
Wynik działania 1 + 1 =
Jakub
2021-05-30 16:52:08
W 2. akapicie 2. strony, występuje wyrażenie "ciężko mu zgodzić się a zapis...", w którym, moim zdaniem, brakuje "litery "n", którą należy umieścić przed literą "a", żeby napisać wyraz "na".
Jakub
2021-05-30 16:47:58
W 4. Akapicie, zamiast wyrazu "najpiękniejsza", powinien znaleźć się wyraz "najpiękniejszą".
Jakub
2021-05-30 16:45:38
W ostatniej linijce 2. akapitu tekstu, znaleźć się powinien wyraz "drugą", a nie "druga".
Jakub
2021-05-30 16:45:38
W ostatniej linijce 2. akapitu tekstu, znaleźć się powinien wyraz "drugą", a nie "druga".
KimonoNaLeb
2021-04-12 15:34:20
Szkoda chłopa
asdf
2016-06-12 15:59:53
to jest dobrze ?;p
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24