Charakterystyka Bylicy

Bylica to przykład ubogiego gospodarza, jest przeciwieństwem Macieja Boryny. Nie posiada własnej ziemi, zarabiał pracując u zamożnych gospodarzy jako parobek, ale były to tylko prace sezonowe i w okresie przednówka rodzina na ogół głodowała.

Jako człowiek stary i słaby traci już nawet to źródło utrzymania. Jest niepozorny, siedzi skulony niby „kupa starych wiórów”. Ledwo chodzi, podpierając się sękatym kijem. Będąc człowiekiem ubogim, Bylica miał niewielkie znaczenie we wsi. Przyjmuje swoją rolę z pokorą, akceptuje te niepisane prawa, skazujące go na poniżenie.

Bylica ma dwie córki, Hankę i Weronikę. Jest bardzo dumny z Hanki, która wychodząc za Antka, podniosła swój status w lipieckiej hierarchii. Mieszka jednak z drugą córką Weroniką i czuje, że jest dla niej ciężarem. Z jednej strony jest jej wdzięczy za to, że przygarnęła go na stare lata, z drugiej żali się Hance, że nie traktuje go dobrze: „(...) i łóżko mi wziena... ani tej szczapy drzewa nie pozwoli... i każdą łyżkę strawy wypomina”.

Jest dla niej tylko kłopotem, kolejną osobą, którą musi wyżywić. Dopóki był sprawny i mógł zarabiać, dzieci traktowały go z szacunkiem. Jako człowiek niedołężny, nawet dla córki jest bezwartościowy. Jedyne, co mu pozostało, to żebranie.

Z radością wysłuchuje propozycji Hanki, by się do niej przenieść, ale odmawia, nie chcąc robić jej kłopotu. Jako ojciec jest troskliwy i wyrozumiały. Potrafi okazywać wdzięczność i nawiązywać bliskie relacje. Docenia wysiłki innych, nie jest krytyczny ani wymagający, nawet postępowanie Weroniki stara się wytłumaczyć i wybaczyć.

W przeciwieństwie do Boryny doświadcza od dzieci więcej dobrego niż złego. W końcu decyduje się iść żebrać, co bardzo gniewa Hankę, która odbiera to jako osobistą zniewagę. Jednak ojciec podjął decyzję i nikt nie jest w stanie go od niej odwieść.

Polecamy również:

 • Maciej Boryna - charakterystyka

  Maciej Boryna to pierwszy w Lipcach gospodarz, posiada trzydzieści dwie morgi gruntu, które są w rodzinie od pokoleń. Jest bardzo przywiązany do ziemi, której nie chce dzielić ani przepisać dzieciom. Mieszka w najładniejszej chałupie, a z jego zdaniem liczy się cała wieś. Boryna, kiedy zaczyna się... Więcej »

 • Antek Boryna - charakterystyka

  Antek Boryna jest rosłym i przystojnym mężczyzną. Podoba się kobietom, jest silny i porywczy. Podobnie jak ojciec – to człowiek dumny i uparty. Dlatego też żyją z Maciejem Boryną we wrogich stosunkach. Antek wypomina ojcu, że traktuje go jak parobka, jest skąpy i władczy Więcej »

 • Charakterystyka Jagny

  Jagna to 19-letnia córka Dominikowej, późniejsza żona Macieja Boryny, najpiękniejsza mieszkanka Lipiec. Interesuje się nią wielu mężczyzn, Jagna budzi zazdrość kobiet, a swoją postawą unieszczęśliwia wiele osób. Więcej »

 • Charakterystyka Hanki

  Żona Antka Boryny, matka trójki dzieci, synowa Macieja Boryny – początkowo niedoceniana przez teścia. Kobieta nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, ślub stał się dla niej dużym awansem społecznym. Więcej »

 • Chłopi - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Dominikowa - matka Jagny, Szymka i Jędrzycha. Kobieta silna, uparta i despotyczna, pragnąca zatrzymać na gospodarstwie obu synów. Swymi względami obdarza jedynie urodziwą Jagnę, którą wydaje za zamożnego Macieja Borynę. Po wyjściu na jaw licznych romansów córki jako jedyna broni dziewczyny. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24