Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Jagny

Ostatnio komentowane
super omawiamy tą lekturę teraz pani nam poleciła tą stronę jesteś super koffam cię
gosia • 2020-02-26 05:31:36
o jo nie wierze ile tego jest jak jo nie zdom..
wahelxpompa • 2020-02-25 22:22:02
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jagna to 19-letnia córka Dominikowej, późniejsza żona Macieja Boryny, najpiękniejsza mieszkanka Lipiec. Interesuje się nią wielu mężczyzn, Jagna budzi zazdrość kobiet, a swoją postawą unieszczęśliwia wiele osób.

Dziewczyna różni się od pozostałych mieszkańców wsi – jest wrażliwa na sztukę, otaczający świat, jest utalentowana artystycznie. Łatwo ulega emocjom, jest nierozsądna, nie myśli o następstwach swoich czynów. Nawiązuje romans z Antkiem, który utrzymuje pomimo tego, że ma on żonę, a ona sama poślubia jego ojca. Potem zakochuje się w kleryku Jasiu.

Jagna nie czuje się częścią wsi, nie potrafi jak inni zajmować się gospodarką, nie rozumie sensu prac na polu. Nie potrafi dostrzec własnej winy i niemoralnej postawy, za którą zostaje wyrzucona poza margines społeczeństwa. Jagna nie potrafi żyć w społeczeństwie, ponieważ nie wyznaje żadnych zasad – działa pod wpływem impulsów, ulega przyjemnościom, nie zastanawiając się nad ich konsekwencjami. Zostaje wygnana ze wsi, bo społeczeństwo nie jest w stanie jej zaakceptować i musieć odpowiadać za skutki jej zachowań.

Jagna to piękna panna, kusząca mężczyzn swą urodą i niezwykłą kochliwością. Wychowana przez matkę z dala od ciężkiej pracy.

Polecamy również:

 • Maciej Boryna - charakterystyka

  Maciej Boryna to pierwszy w Lipcach gospodarz, posiada trzydzieści dwie morgi gruntu, które są w rodzinie od pokoleń. Jest bardzo przywiązany do ziemi, której nie chce dzielić ani przepisać dzieciom. Mieszka w najładniejszej chałupie, a z jego zdaniem liczy się cała wieś. Boryna, kiedy zaczyna się... Więcej »

 • Antek Boryna - charakterystyka

  Antek Boryna jest rosłym i przystojnym mężczyzną. Podoba się kobietom, jest silny i porywczy. Podobnie jak ojciec – to człowiek dumny i uparty. Dlatego też żyją z Maciejem Boryną we wrogich stosunkach. Antek wypomina ojcu, że traktuje go jak parobka, jest skąpy i władczy Więcej »

 • Charakterystyka Hanki

  Żona Antka Boryny, matka trójki dzieci, synowa Macieja Boryny – początkowo niedoceniana przez teścia. Kobieta nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, ślub stał się dla niej dużym awansem społecznym. Więcej »

 • Charakterystyka Bylicy

  Bylica to przykład ubogiego gospodarza, jest przeciwieństwem Macieja Boryny. Nie posiada własnej ziemi, zarabiał pracując u zamożnych gospodarzy jako parobek, ale były to tylko prace sezonowe i w okresie przednówka rodzina na ogół głodowała. Więcej »

 • Chłopi - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Dominikowa - matka Jagny, Szymka i Jędrzycha. Kobieta silna, uparta i despotyczna, pragnąca zatrzymać na gospodarstwie obu synów. Swymi względami obdarza jedynie urodziwą Jagnę, którą wydaje za zamożnego Macieja Borynę. Po wyjściu na jaw licznych romansów córki jako jedyna broni dziewczyny. Więcej »

Komentarze (2)
4 + 4 =
Komentarze
Prawda • 2016-01-05 23:56:36
A propo Jagny ,dosyć żę ją wygonli ze wsi to ukradli Jej gospodarke , pewnie to była tylko złodziejska intryga chłopów , dosyć że sobie skorzystali to potem Jagny ziemie zabrali .
Prawda • 2016-01-05 23:50:25
Zboczeni ci chłopi byli , dosyć żę zdradzili swoje kobiety ,to pokazali ze wskoczą na każda która rozłoży nogi .Normalny chłop nie zdradza zony , nawet jak by inna kobieta tańczyła mu na nago .Ta powieść jest na rękę facetom którzy zdradzają swoje kobiety , a żeby mieć wymówke żę jakaś kobieta go zaczarowała no i biedaczek musiał zdradzić swoją kobiete .I tego uczą w szkołach ,chłopak może zdradzać , lub uciec do innej kobiety , uczą że Jest nie winny , mimo to że zdradził i pewnie zdradzał predzęj skoro ma gdzieś uczucia czyjes .Wolno zdradzać Tego uczą w szkołach .A wy panowie czytający wskoczyli biscie na kązda kobiete czy jesteście wierni ?