Charakterystyka Jagny

Jagna to 19-letnia córka Dominikowej, późniejsza żona Macieja Boryny, najpiękniejsza mieszkanka Lipiec. Interesuje się nią wielu mężczyzn, Jagna budzi zazdrość kobiet, a swoją postawą unieszczęśliwia wiele osób.

Dziewczyna różni się od pozostałych mieszkańców wsi – jest wrażliwa na sztukę, otaczający świat, jest utalentowana artystycznie. Łatwo ulega emocjom, jest nierozsądna, nie myśli o następstwach swoich czynów. Nawiązuje romans z Antkiem, który utrzymuje pomimo tego, że ma on żonę, a ona sama poślubia jego ojca. Potem zakochuje się w kleryku Jasiu.

Jagna nie czuje się częścią wsi, nie potrafi jak inni zajmować się gospodarką, nie rozumie sensu prac na polu. Nie potrafi dostrzec własnej winy i niemoralnej postawy, za którą zostaje wyrzucona poza margines społeczeństwa. Jagna nie potrafi żyć w społeczeństwie, ponieważ nie wyznaje żadnych zasad – działa pod wpływem impulsów, ulega przyjemnościom, nie zastanawiając się nad ich konsekwencjami. Zostaje wygnana ze wsi, bo społeczeństwo nie jest w stanie jej zaakceptować i musieć odpowiadać za skutki jej zachowań.

Jagna to piękna panna, kusząca mężczyzn swą urodą i niezwykłą kochliwością. Wychowana przez matkę z dala od ciężkiej pracy. Obojętnie

Polecamy również:

 • Maciej Boryna - charakterystyka

  Maciej Boryna to pierwszy w Lipcach gospodarz, posiada trzydzieści dwie morgi gruntu, które są w rodzinie od pokoleń. Jest bardzo przywiązany do ziemi, której nie chce dzielić ani przepisać dzieciom. Mieszka w najładniejszej chałupie, a z jego zdaniem liczy się cała wieś. Boryna, kiedy zaczyna się... Więcej »

 • Antek Boryna - charakterystyka

  Antek Boryna jest rosłym i przystojnym mężczyzną. Podoba się kobietom, jest silny i porywczy. Podobnie jak ojciec – to człowiek dumny i uparty. Dlatego też żyją z Maciejem Boryną we wrogich stosunkach. Antek wypomina ojcu, że traktuje go jak parobka, jest skąpy i władczy Więcej »

 • Charakterystyka Hanki

  Żona Antka Boryny, matka trójki dzieci, synowa Macieja Boryny – początkowo niedoceniana przez teścia. Kobieta nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, ślub stał się dla niej dużym awansem społecznym. Więcej »

 • Charakterystyka Bylicy

  Bylica to przykład ubogiego gospodarza, jest przeciwieństwem Macieja Boryny. Nie posiada własnej ziemi, zarabiał pracując u zamożnych gospodarzy jako parobek, ale były to tylko prace sezonowe i w okresie przednówka rodzina na ogół głodowała. Więcej »

 • Chłopi - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Dominikowa - matka Jagny, Szymka i Jędrzycha. Kobieta silna, uparta i despotyczna, pragnąca zatrzymać na gospodarstwie obu synów. Swymi względami obdarza jedynie urodziwą Jagnę, którą wydaje za zamożnego Macieja Borynę. Po wyjściu na jaw licznych romansów córki jako jedyna broni dziewczyny. Więcej »

Komentarze (6)
Wynik działania 5 + 2 =
JJayJocker
2021-04-14 07:50:45
Przydatny artykuł! Pozdrawiam ciepło z rodzinką.
iDelti
2021-04-14 07:50:40
Jagna = Izabela v2 c h a n g e m y m i n d pozdrawiam blowka
lubiePierogi
2021-04-12 15:35:41
Szkoda Kubę, umarł jak mój ulubiony bohater z Piły
MinecraftBlow
2021-04-12 15:29:05
Jagna jest jak Izabela Łęcka w wersji dla chłopów. Nie pozdrawiam kobiety.
Prawda
2016-01-05 23:56:36
A propo Jagny ,dosyć żę ją wygonli ze wsi to ukradli Jej gospodarke , pewnie to była tylko złodziejska intryga chłopów , dosyć że sobie skorzystali to potem Jagny ziemie zabrali .
Prawda
2016-01-05 23:50:25
Zboczeni ci chłopi byli , dosyć żę zdradzili swoje kobiety ,to pokazali ze wskoczą na każda która rozłoży nogi .Normalny chłop nie zdradza zony , nawet jak by inna kobieta tańczyła mu na nago .Ta powieść jest na rękę facetom którzy zdradzają swoje kobiety , a żeby mieć wymówke żę jakaś kobieta go zaczarowała no i biedaczek musiał zdradzić swoją kobiete .I tego uczą w szkołach ,chłopak może zdradzać , lub uciec do innej kobiety , uczą że Jest nie winny , mimo to że zdradził i pewnie zdradzał predzęj skoro ma gdzieś uczucia czyjes .Wolno zdradzać Tego uczą w szkołach .A wy panowie czytający wskoczyli biscie na kązda kobiete czy jesteście wierni ?
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58