Charakterystyka Jagny

Jagna to 19-letnia córka Dominikowej, późniejsza żona Macieja Boryny, najpiękniejsza mieszkanka Lipiec. Interesuje się nią wielu mężczyzn, Jagna budzi zazdrość kobiet, a swoją postawą unieszczęśliwia wiele osób.

Dziewczyna różni się od pozostałych mieszkańców wsi – jest wrażliwa na sztukę, otaczający świat, jest utalentowana artystycznie. Łatwo ulega emocjom, jest nierozsądna, nie myśli o następstwach swoich czynów. Nawiązuje romans z Antkiem, który utrzymuje pomimo tego, że ma on żonę, a ona sama poślubia jego ojca. Potem zakochuje się w kleryku Jasiu.

Jagna nie czuje się częścią wsi, nie potrafi jak inni zajmować się gospodarką, nie rozumie sensu prac na polu. Nie potrafi dostrzec własnej winy i niemoralnej postawy, za którą zostaje wyrzucona poza margines społeczeństwa. Jagna nie potrafi żyć w społeczeństwie, ponieważ nie wyznaje żadnych zasad – działa pod wpływem impulsów, ulega przyjemnościom, nie zastanawiając się nad ich konsekwencjami. Zostaje wygnana ze wsi, bo społeczeństwo nie jest w stanie jej zaakceptować i musieć odpowiadać za skutki jej zachowań.

Jagna to piękna panna, kusząca mężczyzn swą urodą i niezwykłą kochliwością. Wychowana przez matkę z dala od ciężkiej pracy. Obojętnie przyjmuje zaloty starego Boryny i – za namową matki – decyduje się na ślub pomimo tego, że nie kocha Macieja. Jagna nie ma wprawy w byciu gospodynią. Ożywia ją jedynie pragnienie kochania i bycia kochaną. Namiętność do mężczyzn jest tak silna, że odbiera młodej dziewczynie poczucie rozsądku. Liczne romanse dają bohaterce poczucie spełnienia, pozwalają też uciec od niezbyt przyjaznej rzeczywistości.

Jagna to postać nieco naiwna i nieprzystająca do otoczenia. Gardzi majątkiem męża. W przypływie gniewu beztrosko oddaje Hance zapis otrzymany od Macieja. Pomimo licznych oskarżeń o niemoralność, uważa się za niewinną i pokrzywdzoną przez los.

W finale powieści kobiety wymierzają jej upokarzającą i dotkliwą karę – wywiezienie ze wsi na wozie gnoju.

Polecamy również:

 • Maciej Boryna - charakterystyka

  Maciej Boryna to pierwszy w Lipcach gospodarz, posiada trzydzieści dwie morgi gruntu, które są w rodzinie od pokoleń. Jest bardzo przywiązany do ziemi, której nie chce dzielić ani przepisać dzieciom. Mieszka w najładniejszej chałupie, a z jego zdaniem liczy się cała wieś. Boryna, kiedy zaczyna się... Więcej »

 • Antek Boryna - charakterystyka

  Antek Boryna jest rosłym i przystojnym mężczyzną. Podoba się kobietom, jest silny i porywczy. Podobnie jak ojciec – to człowiek dumny i uparty. Dlatego też żyją z Maciejem Boryną we wrogich stosunkach. Antek wypomina ojcu, że traktuje go jak parobka, jest skąpy i władczy Więcej »

 • Charakterystyka Hanki

  Żona Antka Boryny, matka trójki dzieci, synowa Macieja Boryny – początkowo niedoceniana przez teścia. Kobieta nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, ślub stał się dla niej dużym awansem społecznym. Więcej »

 • Charakterystyka Bylicy

  Bylica to przykład ubogiego gospodarza, jest przeciwieństwem Macieja Boryny. Nie posiada własnej ziemi, zarabiał pracując u zamożnych gospodarzy jako parobek, ale były to tylko prace sezonowe i w okresie przednówka rodzina na ogół głodowała. Więcej »

 • Chłopi - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Dominikowa - matka Jagny, Szymka i Jędrzycha. Kobieta silna, uparta i despotyczna, pragnąca zatrzymać na gospodarstwie obu synów. Swymi względami obdarza jedynie urodziwą Jagnę, którą wydaje za zamożnego Macieja Borynę. Po wyjściu na jaw licznych romansów córki jako jedyna broni dziewczyny. Więcej »

Komentarze (9)
Wynik działania 4 + 1 =
Max
2024-02-02 14:09:52
Powinna wyjechać do miasta i zostać malarką.
Karina
2023-11-01 20:31:18
Jagna to Izabela Łęcka? Chyba ktoś miał nierówno pod sufitem pisząc to. Dla mnie Jagna to fajna postać. Niestety skrzywdzona przez zacofane, pruderyjne społeczeństwo. Ale niestety, takie to były szowinistyczne czasy, że jak kobieta starała się wieść bardziej wyzwolone życie lub popełniała błędy, to piętnowano ją za to. Może Antek na koniec książki zgodził się zostać z żoną i być już "porządnym" ale to co robił wcześniej w niczym go nie usprawiedliwia i on również powinien zasłużyć na swego rodzaju karę - a tak się nie stało.
Imię/nick
2021-09-28 17:23:51
Fajne nie powiem, że nie. Książka też spoko.
JJayJocker
2021-04-14 07:50:45
Przydatny artykuł! Pozdrawiam ciepło z rodzinką.
iDelti
2021-04-14 07:50:40
Jagna = Izabela v2 c h a n g e m y m i n d pozdrawiam blowka
lubiePierogi
2021-04-12 15:35:41
Szkoda Kubę, umarł jak mój ulubiony bohater z Piły
MinecraftBlow
2021-04-12 15:29:05
Jagna jest jak Izabela Łęcka w wersji dla chłopów. Nie pozdrawiam kobiety.
Prawda
2016-01-05 23:56:36
A propo Jagny ,dosyć żę ją wygonli ze wsi to ukradli Jej gospodarke , pewnie to była tylko złodziejska intryga chłopów , dosyć że sobie skorzystali to potem Jagny ziemie zabrali .
Prawda
2016-01-05 23:50:25
Zboczeni ci chłopi byli , dosyć żę zdradzili swoje kobiety ,to pokazali ze wskoczą na każda która rozłoży nogi .Normalny chłop nie zdradza zony , nawet jak by inna kobieta tańczyła mu na nago .Ta powieść jest na rękę facetom którzy zdradzają swoje kobiety , a żeby mieć wymówke żę jakaś kobieta go zaczarowała no i biedaczek musiał zdradzić swoją kobiete .I tego uczą w szkołach ,chłopak może zdradzać , lub uciec do innej kobiety , uczą że Jest nie winny , mimo to że zdradził i pewnie zdradzał predzęj skoro ma gdzieś uczucia czyjes .Wolno zdradzać Tego uczą w szkołach .A wy panowie czytający wskoczyli biscie na kązda kobiete czy jesteście wierni ?
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19