Konflikty w Chłopach

Konflikty ekonomiczne w „Chłopach”

Konflikt dotyczący kwestii przepisania ziemi istnieje między Antkiem Boryną i Maciejem Boryną. Antek domaga się od ojca, by przekazał mu majątek, chce być autonomicznym gospodarzem, a nie domownikiem ojca, zależnym w pełni od jego woli. Antek jest dorosłym mężczyzną, posiada własną rodzinę, po ojcu odziedziczył dumną naturę, ciężko mu pogodzić się z tym, że żyje niczym parobek, bez własności.

Maciej jednak nie zamierza iść na „wycug”, w wieku niemal 60 lat nadal czuje się sprawny i silny i nie chce nikomu ustępować swojego miejsca, przeciwnie – uważa, że jest wystarczająco młody, by ponownie się ożenić. Ślub ojca jest przyczyną gwałtownej kłótni, między innymi na tle majątkowym. Nowa żona oznacza kolejną osobę do podziału majątku.

Po śmierci Macieja konflikt o podział majątku trwał dość długo. Więzi rodzinne, i tak mocno zachwiane, zostały wystawione na poważna próbę. Na wieść o śmierci Grzeli, starszego syna Boryny, Hanka poczuła żal, ale też ulgę, że będzie o jedną osobę mniej do podziału.

Konflikt o charakterze ekonomicznym dotyczy też Macieja i kowala, jego zięcia, który dopomina się o część majątku żony.

Innym przykładem jest sprawa Dominikowej rozstrzygana w sądzie, dotycząca przywłaszczenia sobie świni przez parobka.

Konflikty moralne w „Chłopach”

Ślub Macieja Boryny z Jagną rodzi przede wszystkim konflikt natury moralnej. Jagna i Antek Boryna od dawna mają się ku sobie. Fakt, że ma zostać jego macochą, budzi jego gniew i potęguje nienawiść do ojca. Ślub nie jest jednak wystarczającą barierą dla ich romansu. Antek nadal spotyka się z macochą, budząc zgorszenie i ośmieszając ojca. Maciej początkowo gotów jest zabić kochanków, ale stopniowo opuszczają go siły i godzi się z sytuacją. Nie godzi się z nią jednak wieś – niemoralne zachowanie młodej mężatki budzi sprzeciw innych członków gromady, którzy czują się zgorszeni i sami postanawiają wyrzucić ją ze wsi.

Za konflikt natury moralnej można też uznać sprawę Boryny, oskarżonego o wyrzucenie służącej spodziewającej się jego dziecka.

Konflikty społeczne w „Chłopach”

W powieści został zarysowany także konflikt pomiędzy wsią i dworem. Spór dotyczył lasu. Kiedy dziedzic sprzedał porębę, do której chłopi też rościli sobie prawa, ci zebrali się i szturmem przegnali rębaczy. Efektem tej interwencji było uwięzienie niemal wszystkich mężczyzn ze wsi.

Konflikt religijny w „Chłopach”

Podczas obchodów dnia zadusznego wyłania się konflikt między wiarą chrześcijańską i żywymi jeszcze pogańskimi wierzeniami. Mimo iż ksiądz zabrania i straszy, niektórzy ludzie przynoszą na cmentarz jedzenie dla swoich zmarłych, by pokrzepić czyśćcowe dusze.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
By
• 2022-09-28 17:03:33
git
• 2022-09-27 14:46:23
Ok
• 2022-09-27 12:59:27
Bardzo łatwe
• 2022-09-27 10:53:50
Fajowe
• 2022-09-26 18:31:03