Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jan Andrzej Morsztyn, Na koszulę brudną - analiza i interpretacja

Ostatnio komentowane
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
"print(0);"
asd • 2019-12-12 06:48:04
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Forma

Utwór składa się z czterech tetrastychów, a każdy z nich posiada jedenaście sylab. Jan Andrzej Morsztyn zastosował rymy parzyste oraz liczne epitety, podkreślające obrazy w wierszu oraz świat przedstawiony. Jak przystało na poetę barokowego dbał o kunsztowną formę swoich wierszy i Na koszulę  brudną jest jednym z takich przykładów.

Relacja z kobietą

Na początku utworu podmiot zwraca się z apostrofą do Jadwisi:

Jadwisiu, ja-ć już wierzę ku twéj sławie,
Że masz tysiące młodzieńców w rękawie;
Nie męcz ich jednak i służbie ich gwoli
Przynajmniej w białéj chowaj ich koszuli.

Jest to jedna z kobiet, w której zakochał się podmiot. We fragmencie tym podkreśla on również niezwykłą popularność dziewczyny, gdyż nie był on jej jedynym adoratorem. Prosi ją by nie męczyła zainteresowanych nią mężczyzn, a przynajmniej trzymała w niewinności (symbolizuje ją „biała koszula”). Podmiot liryczny wyznaje jej miłość i wyznaje, że zagubił się w rękawie jej koszuli:

Serce me, co w ten rękaw zabłądziło,
Uśnie w tej nocy; będzie mu się śniło,[…]

Tam ma popaść w smutek na wskutek odrzucenia jego zalotów. Poeta umieszcza także w wierszu sugestywny obraz złamanych serc adoratorów Jawdisi, których

Polecamy również:

  • Na koszulę brudną - treść wiersza

    Jadwisiu, ja-ć już wierzę ku twéj sławie, Że masz tysiące młodzieńców w rękawie;Nie męcz ich jednak i służbie ich gwoliPrzynajmniej w białéj chowaj ich koszuli. Możesz-ci, idąc za zwycięstwa prawem, Więzieniem onych karać niełaskawem,Lecz nie tak ciemnym i niech jętych... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =