Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Legenda o Janie i Cecylii - streszczenie i jej przesłanie - strona 2

się licznego potomstwa – sześciu córek oraz takiej samej liczby synów. Dzieci kontynuowały działanie rodziców, rozbudowując osadę wokół prastarego dębu, jaki pozostawiono nietknięty.

Po osiemdziesięciu latach od osadzenia się pary bohaterów nad Niemnem wzrosła tam wspaniała osada. Wiadomości o tym dotarły do samego króla Zygmunta Augusta. Jako że często polował w tamtych okolicach, postanowił udać się do nowego miejsca, by osobiście nagrodzić staruszków za ich działanie. Nadał on im tytuł szlachecki oraz nazwisko „Bohatyrowicze”, które wywodziło się od „bohatyrstwa” Jana – człowieka odważnego i wytrwałego.

Gdy Jan i Cecylia zmarli, pochowano ich pod wielkim dębem, a w miejscu ich spoczynku postawiono krzyż. Miejsce to bardzo szybko stało się szczególne dla kolejnych pokoleń rodu Bohatyrowiczów. Mogiłę założycieli otaczano wielkim szacunkiem oraz staranną opieką. Wspaniałe dokonania przodków były dla późniejszych generacji powodem do dumy i stanowiły zachętę do pielęgnowania pamięci o nich.

Legenda o Janie i Cecylii jest jednym z najważniejszych fragmentów powieści „Nad Niemnem”. Nie tylko dostarcza informacji o pochodzeniu rodu Bohatyrowiczów i potwierdza ich szlachectwo, ale

Zobacz również

 • Nad Niemnem - plan wydarzeń

  1. Droga Marty i Justyny z kościoła 2. Spotkania w drodze do dworu 3. Obiad we dworze 4. Powrót Witolda i Leonii 5. Młodość Benedykta

  Więcej
 • Nad Niemnem - geneza

  Powieść „Nad Niemnem” powstała w 1886 roku podczas pobytu pisarki na wsi, w Michniewiczach. Jak informował prospekt „Tygodnika Powszechnego” na rok 1885, początkowo powieść miała nosić tytuł „Mezalians”. Głównym wątkiem miało być bowiem małżeństwo Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza, w...

  Więcej
 • Nad Niemnem - czas i miejsce akcji

  Akcja powieści rozgrywa się w latach 80. XIX wieku, czyli około dwadzieścia lat po upadku powstania styczniowego w czasie wakacji i obejmuje około dwa miesiące (rozpoczyna się w połowie czerwca – w niedzielę, a kończy na przełomie sierpnia i września).

  Więcej
 • Nad Niemnem - bohaterowie

  BLANK

  Więcej
 • Nad Niemnem - opracowanie (kompozycja i narracja, motywy)

  Kompozycja powieści jest zamknięta. Wszystkie wątki, które w niej występują, zostają zakończone (finalizm). Powieść prezentuje szerokie tło społeczne, przyrodnicze oraz obyczajowe, a jej akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: w teraźniejszości i przeszłości.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28