Groteska w Tangu - strona 2

. Scena śmierci, która powinna być poważna, smutna, wzruszająca jest tak samo absurdalna i komiczna jak pozostałe, i to głównie za sprawą umierającej babci, która do końca zachowuje się niepoważnie:

(…) Nie rozumiem was. Jesteście tacy inteligentni, a jak tylko człowiek chce zrobić coś tak zwyczajnego jak zgon, to wszyscy się dziwią. Co za ludzie! (…),

po czym zaczyna się głośno śmiać.

Na to pomieszanie stylów zwraca uwagę Ewa Wiegandt:

(…) Budowanie świata na opak, paradoksalnego, przeczącego zdrowemu rozsądkowi; nieadekwatność sytuacji i wypowiedzi (sytuacje serio, dialogi komiczne bądź na odwrót); zderzanie stylów wysokich i niskich (np. stylizacji biblijnej w wypowiedzi Artura w akcie III i potocznej rozmowy) (…).

Groteska jest nie tylko środkiem do osiągnięcia komizmu czy szokującego efektu jak w eksperymentach Stomila. Jej zasadnicza rola sprowadza się do udzielenia odbiorcy przestrogi. W ten wyolbrzymiony, karykaturalny sposób autor stara się pokazać, do czego prowadzi burzenie porządku moralnego. Łamanie wszelkich zakazów nie skutkuje wolnością, ale do jeszcze większym zniewoleniem. Artur zarzuca rodzicom: „Zatruliście tą swoją wolnością pokolenia w przód i wstecz”.

„Tango” w groteskowy sposób ukazuje narodziny anarchii, która wyłania się właśnie z nadmiaru wolności. Taka sytuacja ułatwia przejęcie władzy Edkowi, symbolizującemu tu rządy totalitarne, oparte na pełnym podporządkowaniu jednostek rządom przemocy.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58