Grażyna - streszczenie - strona 6

swojego męża, by nie brał za sojuszników Krzyżaków, jednak Litawor nie chciał o tym słyszeć. Wówczas Grażyna podjęła decyzję. Gdy okazało się, że w zemście Krzyżacy gotują się do walki, księża udała się z powrotem do męża, jednak ten spał. Nie wiadomo, czy Grażyna nie chciała go budzić, czy też obawiała się jego reakcji. Wzięła jego zbroję. Giermek nie zobaczył miecza przy lewym boku. Kazała osiodłać konia i wyjechała z zamku.

Gdy Litawor obudził się, począł szukać żony, lecz w zamku nikogo nie było. Wziąwszy konia pogalopował w kierunku, skąd dochodziły odgłosy bitwy.

Po skończonej bitwie Litawor powrócił wraz z Rymwidem na zamek, niosąc omdlałą Grażynę, która była ciężko ranna w pierś. Grażyna padła ostatkiem sił u stóp męża, błagając go o przebaczenie. Mówiła, że to była jej jedyna zdrada wobec niego. Książę rozpłakał się i począł podnosić małżonkę. Grażyna skonała.

Obecnie w kraju nowogrodzkim pamięć o Grażynie przetrwała w pieśniach, a pole, gdzie odbyła się bitwa, zwane jest polem Litewki.

Polecamy również:

 • Grażyna - plan wydarzeń

  1. Do zamku przyjeżdża poselstwo krzyżackie 2. Rymwid, książęcy doradca, rozmawia z Litaworem 3. Rymwid prosi księżną o wstawiennictwo w sprawie nieangażowania Krzyżaków Więcej »

 • Grażyna - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motyw patriotyzmu i ojczyzny)

  Mickiewicz napisał „Grażynę” w 1822 roku. Jest to poemat osnuty na historycznych motywach walk książąt litewskich. Poetyka „Grażyny” nawiązuje do poetyki zagadki, gdzie autor metodą „detektywistyczną” dochodzi do kolejnych ogniw przedstawianej historii. Więcej »

 • Grażyna - problematyka

  W poemacie „Grażyna” podjętych zostało kilka ważnych problemów. Pierwszym z nich jest niewątpliwie zaślepienie Litawora, skądinąd władcy dobrego i rozumnego, władzą i chęcią posiadania jak najrozleglejszych terenów. Więcej »

 • Grażyna - bohaterowie

  Charakterystyka Grażyny - żona Litawora. Córka dziedzica Lidy. W posagu wniosła ziemie Lidy. Wysoka i postawna. Była wzrostu Litawora, dlatego gdy jeździła konno, często mylono ją z mężem. Grażyna była osobą piękną, co ma podkreślać już samo jej imię: „Zwana Grażyną, czyli piękną księżną”. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02