Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Franciszek Karpiński - biografia i twórczość - strona 3

został na cmentarzu przykościelnym w Łyskowie na Białorusi. Jego grób ma kształt niewielkiej wiejskiej chatki, podpisanej: „Oto mój dom ubogi”.

Twórczość Franciszka Karpińskiego

Franciszek Karpiński jest wybitnym twórcą i pierwszym przedstawicielem sentymentalizmu w literaturze polskiej. Był zarazem poetą i teoretykiem tego nurtu (dzieło „O wymowie w prozie albo w wierszu”). Za swojego mistrza uważał Rousseau. Podobnie jak francuski poeta, piękna upatrywał w nieskażonej przyrodzie. Mimo iż cenił klasyków, w swojej twórczości odszedł od zobiektywizowanej wizji świata na rzecz intymnego wyznania.

Poezja Karpińskiego jest przepełniona czułością i melancholią. W sferze tematycznej dominuje miłość i tęsknota. Poeta chętnie czerpał z twórczości ludowej, ceniąc jej prostotę, obrazową metaforykę i śpiewność. W jego utworach przeważa prosta składnia, regularna budowa wiersza, stały akcent i krzyżowy układ rymów. Do twórczości folklorystycznej zbliża go też stosowanie refrenów, paralelizmów składniowych i prostota języka. W niektórych utworach Karpiński posługuje się jednak równieżę polszczyzną bardzo ozdobną, nasyconą inwersjami i złożonymi epitetami (np. „różno-wzora kosa”).

W dorobku

Zobacz również

Losowe zadania

 • Stosowanie ogólnodostępnych leków

  Uzasadnij dlaczego nie powinno się stosować ogólnodostępnych leków bez wyraźnej potrzeby.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Linia boczna

  Linia boczna ryb jest to jeden z jej narządów zmysłu. Ma postać rzędu niewielkich otworów w łuskach zlokalizowanych po obu stronach ciała, które są ujściem kanalików wyścielonym nabłonkiem z mechanoreceptorami. Opisz krótko jaki rodzaj informacji otrzymuje ryba dzięki obecności linii bocznej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Budowa serca płazów

  Serce płazów zbudowane jest z dwóch przedsionków i tylko jednej komory, co sprawia, że krew natlenowana ma kontakt z krwią odtlenowaną. Jaki element budowy serca ogranicza możliwość mieszania się krwi z dużego i małego obiegu?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Znaczenie bakterii

  Zdecyduj, czy poniższe zdanie jest prawdziwe czy fałszywe i uzasadnij swoją odpowiedź: Bakterie mają jedynie negatywne znaczenie dla człowieka i przyrody wywołując liczne choroby.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Formy ochrony przyrody w Polsce

  Przedstaw formy ochrony przyrody stosowane w Polsce.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25