Franciszek Karpiński, Wszystkie nasze dzienne sprawy - analiza i interpretacja

Geneza

Pieśń wchodzi w skład zbioru pt. Pieśni nabożne, wydanego w 1792 roku. Utwory te zostały napisane prostym, zrozumiałym i melodyjnym językiem. Do dziś cieszą się w Kościele popularnością.

Tematyka i konstrukcja

Jest to tzw. pieśń wieczorna mająca formę modlitwy powierniczej. Podmiot liryczny oddaje bowiem wszystkie swoje codzienne sprawy i zmartwienia Bogu. Modlitwa ma także charakter błagalny – podmiot prosi Boga by ochraniał go od wszelkich szkód, dał mu spokojny sen i opiekował się także innymi ludźmi.

Dwie pierwsze strofy wiersza stanowią pochwałę siły i potęgi, ale także łaskawości Stwórcy, w ostatniej – podmiot bezpośrednio zwraca się do Boga (apostrofa):

Odwracaj nocne przygody,

Od wszelakiej chroń nas szkody.

Obraz człowieka
W pieśni tej, jak i w innych utworach Franciszka Karpińskiego, człowiek zdaje się być istotą słabą i potrzebującą ciągłej opieki Boga. On zaś jest opiekunem i dobroczyńcą całej ludzkości. To jemu zawdzięczamy wszelką łaskę jakiej doświadczamy na co dzień.

Pieśń na zakończenie dnia

Utwór został skomponowany jako modlitwa skierowana do Pana Boga na koniec dnia. W obliczu nadchodzącej nocy, która symbolizuje niepewność, a w Biblii występuje nawet jako symbol śmierci, podmiot ofiarowuje cały dzień i wszystkie myśli, zmartwienia Bogu. Składa mu w darze swoje życie, z wszystkimi jego aspektami, prosząc jednocześnie o opiekę. Człowiek jest pewny w swoim zwrocie do Opatrzności, jednak wyraża również niepewność względem samego siebie i swoich sił. Świadczą o tym słowa:

o ratunek, o odwrócenie nocnych przygód, obronę przed wszelką szkodą, o wiekuistą pieczę…[…]

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe
• 2022-12-08 15:17:01
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47
Ok
• 2022-12-05 13:53:43
ok
• 2022-12-02 16:29:38
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19