Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Franciszek Karpiński, Wszystkie nasze dzienne sprawy - analiza i interpretacja

Geneza

Pieśń wchodzi w skład zbioru pt. Pieśni nabożne, wydanego w 1792 roku. Utwory te zostały napisane prostym, zrozumiałym i melodyjnym językiem. Do dziś cieszą się w Kościele popularnością.

Tematyka i konstrukcja

Jest to tzw. pieśń wieczorna mająca formę modlitwy powierniczej. Podmiot liryczny oddaje bowiem wszystkie swoje codzienne sprawy i zmartwienia Bogu. Modlitwa ma także charakter błagalny – podmiot prosi Boga by ochraniał go od wszelkich szkód, dał mu spokojny sen i opiekował się także innymi ludźmi.

Dwie pierwsze strofy wiersza stanowią pochwałę siły i potęgi, ale także łaskawości Stwórcy, w ostatniej – podmiot bezpośrednio zwraca się do Boga (apostrofa):

Odwracaj nocne przygody,

Od wszelakiej chroń nas szkody.

Obraz człowieka
W pieśni tej, jak i w innych utworach Franciszka Karpińskiego, człowiek zdaje się być istotą słabą i potrzebującą ciągłej opieki Boga. On zaś jest opiekunem i dobroczyńcą całej ludzkości. To jemu zawdzięczamy wszelką łaskę jakiej doświadczamy na co dzień.

Pieśń na zakończenie dnia

Utwór został skomponowany jako modlitwa skierowana do Pana Boga na koniec dnia. W obliczu nadchodzącej nocy, która symbolizuje niepewność, a w Biblii występuje nawet jako symbol śmierci, podmiot ofiarowuje cały dzień i wszystkie myśli, zmartwienia Bogu. Składa mu w darze swoje życie, z wszystkimi jego aspektami, prosząc jednocześnie o opiekę. Człowiek jest pewny w swoim zwrocie do Opatrzności, jednak wyraża również niepewność względem samego siebie i swoich sił. Świadczą o tym słowa:

o ratunek, o odwrócenie nocnych przygód, obronę przed wszelką szkodą, o wiekuistą pieczę…[…]

Zobacz również

  • Wszystkie nasze dzienne sprawy (Pieśń wieczorna) - treść wiersza

    Wszystkie nasze dzienne sprawyPrzyjm litośnie, Boże prawy,A gdy będziem zasypiali.Niech Cię nawet sen nasz chwali.Twoje oczy obróconeDzień i noc patrzą w tę stronę,Gdzie niedołężność człowieka,Twojego ratunku czeka,Odwracaj nocne przygody,Od wszelakiéj broń nas szkody,Miéj nas zawsze w Swojéj pieczy,S...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28