Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Echa leśne - problematyka - strona 2

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

niego bardzo silnym przeżyciem. Widzi bowiem, że Jan oddaje życie z dumą, zachowuje się z godnością – nie pozwala zawiązać sobie oczu, a w ręce trzyma zdjęcie syna. Taka postawa powoduje u generała Rozłuckiego rozterki i frustrację, być może nawet zachwianie jego systemu wartości i zwątpienie w słuszność dokonanej decyzji. Nic więc dziwnego, że Generał ma problem z wypełnieniem ostatniej woli bratanka, który prosił go by zajął się jego synem Piotrem, opowiedział o jego (Jana) poświęceniu dla ojczyzny oraz wychowaniu chłopca w duchu tych wartości.

W wątku tym zostają sobie przeciwstawione dwie postawy: patriotyczny emocjonalizm Jana Rozłuckiego oraz sztywny racjonalizm jego wuja.  Z ich sprzeczności wynika problem etyczny, postawiony w noweli S. Żeromskiego – jakie stanowisko przyjąć wobec zaborcy?

Poprzez wprowadzenie postaci małego Piotra (syna rozstrzelanego Jana) we wspomnieniu generała Rozłuckiego, w noweli pojawia się jeszcze wątek wychowania kolejnego pokolenia – synów powstańców i tych, którzy powstanie tłumili. Można poszukiwać odpowiedzi na pytanie czy zwolennicy cara odnieśli sukces i udało im się objąć swoją propagandą całe społeczeństwo? Pamięć jaką otaczana jest mogiła świadczy o tym, że mentalne zwycięstwo jednak nie należy do zaborcy.

Polecamy również:

  • Echa leśne - streszczenie, plan wydarzeń

    „Echa leśne” to nowela opublikowana  w 1905 roku w tygodniku „Echa kieleckie”. Akcja utworu rozgrywa się w województwie świętokrzyskim, w kilka lat po zakończeniu powstania styczniowego i opisuje losy rodziny Rozłuckich. Więcej »

  • Echa leśne - opracowanie

    W noweli „Echa leśne” (1905) Stefan Żeromski porusza temat, który często pojawiał się na kartach jego twórczości – powstanie styczniowe. Więcej »

  • Echa leśne - bohaterowie

    Bohaterów noweli „Echa leśne” poznajemy już na samym początku w zbiorowej scenie przy ognisku. Są nim przedstawiciele elity społecznej, reprezentujący różne grupy zawodowe. Jest wśród nich: podleśny Guńkiewicz, pisarz gminny Olszakowski, wójt Gała, geodeta Knopf i generał... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =