Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Echa leśne - opracowanie

Czas i miejsce akcji

W noweli „Echa leśne” (1905) Stefan Żeromski porusza temat, który często pojawiał się na kartach jego twórczości – powstanie styczniowe.

Akcja noweli ma miejsce kilka, a może nawet kilkanaście lat po zakończeniu powstania (1864), na terenie województwa świętokrzyskiego, w lesie na terenie Gór Świętokrzyskich. Dzięki opowieści generała Rozłuckiego  i zabiegowi retrospekcji, akcja przenosi się z lasu, gdzie dochodzi do spotkania bohaterów, do czasów wojny krymskiej i samego powstania, czyli od śmierci brata generała Rozłuckiego, aż do egzekucji jego syna Jana.

Można więc powiedzieć, że nowela posiada kompozycję zamkniętą m.in. ze względu na miejsce akcji. Utwór rozpoczyna się spotkaniem w lesie, gdzie odbywa się dzielenie gruntów. Ten las stanowi pewien pomost między teraźniejszością, a przeszłością, do której przenosimy się w opowieści generała. Zgromadzeni wokół ogniska mężczyźni zdają sobie sprawę z tego, że całkiem niedawno w tym samym miejscu rozgrywały się wydarzenia powstańcze. Pomimo upływu czasu las jako element przyrody pozostaje niezmienny, jest wręcz nośnikiem pamięci historycznej. Tytułowe echa leśne to echa przeszłości, przywodzące na myśl wartości

Zobacz również

 • Echa leśne - streszczenie, plan wydarzeń

  „Echa leśne” to nowela opublikowana  w 1905 roku w tygodniku „Echa kieleckie”. Akcja utworu rozgrywa się w województwie świętokrzyskim, w kilka lat po zakończeniu powstania styczniowego i opisuje losy rodziny Rozłuckich.

  Więcej
 • Echa leśne - problematyka

  Nowela Stefana Żeromskiego skupia się na przedstawieniu różnych postaw Polaków wobec powstania styczniowego. W pewnym sensie zryw powstańczy nie miał szans powodzenia od początku, ponieważ brakowało jedności stanowisk i solidarności wśród rodaków.

  Więcej
 • Echa leśne - bohaterowie

  Bohaterów noweli „Echa leśne” poznajemy już na samym początku w zbiorowej scenie przy ognisku. Są nim przedstawiciele elity społecznej, reprezentujący różne grupy zawodowe. Jest wśród nich: podleśny Guńkiewicz, pisarz gminny Olszakowski, wójt Gała, geodeta Knopf i generał Rozłucki. W noweli wyst...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Może być
Legnicki • 2020-06-05 06:50:34
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59
/Fajne\
Zuza • 2020-06-04 05:32:20
Nie polecam 0/10
Ktoś • 2020-06-03 12:15:55
Dzięki pomogło bardzo :)
Luna Smift • 2020-06-02 15:17:28