Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ogniem i mieczem - bohaterowie - strona 9

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

wyrządzić jej krzywdy. Bohun cechował się wielką emocjonalnością: gdy kogoś nienawidził, gotów był zrobić wszystko, by go dopaść; gdy kochał, chciał czynić tak, aby dawać radość.

Jeremi Wiśniowiecki to postać historyczna – wojewoda ruski, dowódca wojsk koronnych. W „Ogniem i mieczem” jawi się jako człowiek niezwykłej charyzmy i potęgi, który swoją odwagą inspiruje żołnierzy do bohaterskich czynów. By przywrócić spokój w Rzeczypospolitej, gotów jest przelać morze krwi. Często postępuje okrutnie, lecz ma pełną świadomość, iż tylko w ten sposób będzie w stanie uciszyć zbuntowanych Kozaków. Jego podkomendni darzą go olbrzymim szacunkiem, widząc w nim jednego z najlepszych i najwspanialszych dowódców.

Niewątpliwie Sienkiewicz wyidealizował go w swojej powieści, ukazując także jako mądrego, ceniącego przede wszystkim dobro ojczyzny i spokój swoich poddanych człowieka. Historycy nie oceniają Wiśniowieckiego w tak jednoznaczny sposób, zwracając uwagę na szczególne okrucieństwo, z jakim podbijał kolejne ziemie oraz na liczne wady charakterystyczne dla ówczesnej magnateri, m.in. pragnienie zysku.

Bohdan Chmielnicki także jest postacią historyczną, organizatorem powstania kozackiego.

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 2 =